Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Żużel wielkopiecowy. Charakterystyka i zastosowanie
Żużel wielkopiecowy powstaje w wyniku procesów recyklingu innych surowców nieorganicznych, a jego skład chemiczny może być bardzo zróżnicowany pomimo zastosowania tej samej techniki produkcji. Jest to materiał odporny na mróz, ogień i zmiany temperatury, dlatego bardzo często wykorzystywany jest w formie podbudowy dróg, autostrad i nasypów kolejowych.
Co to jest żużel wielkopiecowy?
Z definicji żużel wielkopiecowy jest efektem ubocznym, jaki powstaje w czasie wytapiania się surówki w wielkich piecach hutniczych, co odbywa się w temperaturze sięgającej nawet 1500 stopni Celsjusza. Żużel po wydzieleniu poddawany jest chłodzeniu wodą lub powietrzem w wyniku czego wydzielają się frakcje. O właściwościach żużla decyduje rodzaj użytego topnika i skład chemiczny rudy.
Wart podkreślenia jest fakt, że żużel należy do kategorii surowców hutniczych i w porównaniu do naturalnych ma dużo mniejszą wagę, co przekłada się na niższe koszty jego wydobycia i transportu. Żużel jest skałą o charakterystycznej chropowatej fakturze i nieregularnym kształcie. Jest to materiał cechujący się dobrą absorpcją wody, co wynika z jamistego przekroju poszczególnych frakcji. Dobrze wiąże z wodą i twardnieje podobnie jak cement, a zamkniętoporowa struktura gwarantuje odporność na ujemne temperatury. Żużel to doskonały izolator, dlatego jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu.
Produkcją żużla zajmuje się firma Ekoprod, a powstały surowiec zawsze poddawany jest analizom pod względem spełniania rygorystycznych norm. Żużel wytwarzany jest w wyniku eksploatacji hałd górniczych, co w przyszłości pozwoli na ponowne wykorzystanie niezagospodarowanych terenów. Co więcej, korzystanie z kruszyw alternatywnych zmniejsza zapotrzebowanie na surowce naturalne, a to oznacza mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.
Do czego wykorzystywany jest żużel wielkopiecowy?
Kruszywa żużlowe to składnik cementu i betonu, wełny żużlowej, cegieł oraz suchych mieszanek wykorzystywanych w branży budowlanej. Z żużla wielkopiecowego korzysta się zarówno w drogownictwie, jak i w budownictwie. Jest niezastąpiony przy budowie dróg i autostrad oraz wykonywaniu nawierzchni parkingowych i chodników.
Żużel wykorzystywany jest jako stabilizator gruntu przy inwestycjach budowlanych. Dobrze spaja masę bitumiczną, a więc wpływa na przyczepność powstającej jezdni. Z tego materiału korzysta się w wielu różnych dziedzinach, na przykład w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym, drogowym i wodnym, a także w sektorze rolniczym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana