Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady ocieplania domów szkieletowych
Domy szkieletowe charakteryzują się niską bezwładnością cieplną oraz niską pojemnością cieplną. W praktyce oznacza to, że wychładzają się szybko, ale też ogrzewają się zdecydowanie szybciej niż budynki murowane. Im zimniej na zewnątrz, tym lepszą izolację gwarantuje dom drewniany. A zatem do ogrzewania domu szkieletowego potrzebne jest mniej energii. Aby jednak osiągnąć odpowiedni bilans, należy zadbać o właściwe ocieplenie nie tylko ścian, ale także dachu.
Jak ocieplić dom szkieletowy?
W domach szkieletowych bardzo ważne jest zaizolowanie przegród oraz przestrzeni pomiędzy belkami. Poszycie zewnętrzne z płyt drewnopochodnych musi być zabezpieczone folią paroprzepuszczalną, która chroni przed wilgocią. Do ocieplenia ścian najlepiej zastosować materiał, który nie stanowi oporu dla migracji pary wodnej - na przykład pianę PUR. Od wewnątrz z kolei stosuje się folię paroizolacyjną, która bloku przedostawanie się wilgoci z wnętrza domu do ścian. W przypadku domów szkieletowych nie zaleca się stosowania styropianu, który wykazuje niski stopień paroprzepuszczalności i tym samym blokuje wydostawanie się wilgoci — drewno pod styropianem może zgnić. W domu szkieletowym ściany muszą być otwarte dyfuzyjnie. Jest to możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów.
Przeczytaj również: Ocieplanie pianą PUR a celulozą - zalety i różnice
Ocieplenie dachu w domu szkieletowym
Firmą specjalizującą się w ociepleniach domów szkieletowych jest Pluimers. Fachowcy najczęściej stosują pianę PUR otwarto i zamkniętokomórkową oraz granulat wełny. Są to materiały, które gwarantują ciągłość izolacji i niwelują możliwość powstawania mostków cieplnych. Piana PUR może być nakładana na specjalną siatkę do natrysku, która sprawdza się, gdy konieczne jest oddzielenie izolacji od deskowania lub membrany. Możliwe jest wówczas zastosowanie piany otwartokomórkowej o grubości od 22 do 40 cm. Przy natrysku na membranę stosuje się pianę zamkniętokomórkową o grubości od 15 do 25 cm. Możliwe jest także ocieplenia dachu wełną granulowaną. Warstwa izolacji powinna mieć grubość około 25 cm.
Przeczytaj również: Jakie są etapy budowy domów szkieletowych?
Dlaczego piana PUR?
Ocieplenie domu szkieletowego pianą PUR zapewnia doskonałe warunki termiczne. Materiał szczelnie wypełnia szkielet konstrukcji oraz przestrzenie pomiędzy krokwiami, co przy zastosowaniu na przykład płyt z wełny skalnej jest nieosiągalne. Metoda natrysku jest najbardziej zalecaną techniką przy skomplikowanych konstrukcjach szkieletowych, a im szczelniejszą izolacją, tym większe oszczędności związane z eksploatacją. Pianę PUR oraz granulat wełny można stosować na ściany, stropy i poddasza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana