Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady działania wentylacji grawitacyjnej
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego systemu wentylacji, powinniśmy poznać zasadę działania dostępnych rozwiązań, które pozwalają na wymianę powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja grawitacyjna to tradycyjny system wentylacji. Działa ona dzięki zjawisku konwekcji, co ma zarówno zalety, jak i wady. Dowiedz się więcej na temat działania wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja grawitacyjna – najprostszy sposób wymiany powietrza
Każdy budynek powinien być w efektywny sposób wentylowany. Stała wymiana powietrza jest niezbędna w celu utrzymania komfortu termicznego oraz prawidłowego mikroklimatu w pomieszczeniach. W większości budynków za wymianę powietrza odpowiada tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Jest ona wpisana w projekt budynku, uwzględniając odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych. Powinny się one znajdować w każdym pomieszczeniu. Wentylacja grawitacyjna działa w sposób bezobsługowy.
Przeczytaj również: Grawitacyjna czy mechaniczna? Jaką wentylację do domu wybrać?
Jedyne, o czym musimy pamiętać to czyszczenie kanałów wentylacyjnych oraz zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do wentylowanych pomieszczeń. Coraz częściej w budynkach stosowane są różne elementy wentylacyjne, które wspomagają działanie wentylacji grawitacyjnej np. rury do wentylacji grawitacyjnej, które umieszcza się w kanałach wentylacyjnych oraz elementy dachowe, dzięki którym można ograniczyć ryzyko wystąpienia ciągu wstecznego. Wysokiej jakości elementy wentylacyjne dostępne są np. w hurtowni wentylacyjnej Projekt Wentylacja.
Przeczytaj również: Jakie są sposoby na zapewnienie wentylacji pod zadaszeniem tarasu?
Mechanizm działania wentylacji grawitacyjnej
Jak już zostało wspomniane, wentylacja grawitacyjna działa dzięki procesowi konwekcji. Co to oznacza? W pomieszczeniach znajduje się ciepłe powietrze, które cechuje się mniejszą gęstością niż powietrze na zewnątrz budynku. Ogrzane, zużyte powietrze wewnątrz pomieszczeń kumuluje się pod sufitem. Dzięki pionowym kanałom wentylacyjnym, które zakończone są kratkami wentylacyjnymi, ciepłe, zanieczyszczone powietrze może zostać usunięte z pomieszczeń i zastąpione czystym powietrzem z zewnątrz. Działanie wentylacji grawitacyjnej możliwe jest również dzięki różnicy temperatur, która powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza i różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku.
Przeczytaj również: Jak zabepieczyć instalację wentylacyjną przed smogiem?
Co wpływa na efektywność działania wentylacji grawitacyjnej?
Na efektywność działania wentylacji grawitacyjnej wpływa kilka czynników. Pierwszym i jednym z najważniejszych jest szczelność budynku. Powietrze z zewnątrz musi być stale doprowadzane do wnętrza budynku. Niegdyś odbywało się to dzięki naturalnym nieszczelnościom budynku oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Obecnie stosowane materiały termoizolacyjne i nowoczesna stolarka okienna zwiększają szczelność budynku, dlatego trzeba pamiętać o rozszczelnieniu okien, które powinny być wyposażone w specjalne nawiewniki. Inne czynniki, które warunkują prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej to m.in.: właściwa średnica i odpowiednia wysokość kanałów wentylacyjnych, a także szczelność i drożność kanałów wentylacyjnych. Nie bez znaczenia na działanie wentylacji grawitacyjnej pozostają warunki atmosferyczne i otoczenie budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana