Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady działania systemów oddymiania pomieszczeń
Systemy oddymiania gwarantują szybkie i skuteczne odprowadzenie dymów oraz gorących gazów pożarowych z pomieszczeń budynku. Mają szczególne znaczenie w przypadku dróg ewakuacyjnych, ponieważ znacznie ułatwiają przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej. Jak działa system oddymiania i z czego się składa?
System oddymiania – w jaki sposób działa?
Systemy oddymiania automatycznie uruchamiają się w momencie wybuchu pożaru. Następuje wtedy samoczynne otwarcie klap oddymiających lub okien ze specjalnym napędem. Systemy oddymiania jest uaktywnione przez alarm czujek dymu. Czasem umożliwiają to przyciski lub zewnętrzne urządzenia wyzwalające. Dzięki temu można skutecznie i sprawnie odprowadzić zanieczyszczenia na zewnątrz oraz obniżyć temperaturę w obiekcie. To z kolei pozwala zabezpieczyć konstrukcję obiektu i ułatwić akcję gaśniczą. Nad całością właściwej pracy czuwa centrala oddymiająca.
System oddymiania – z czego się składa?
W skład systemu oddymiania wchodzą takie elementy, jak m.in. centrala oddymiania, przyciski, czujniki dymu, otwory napowietrzające, klapy oddymiające oraz kurtyny dymowe. Każde z urządzeń musi spełniać odpowiednie normy dopuszczające do użytku oraz przepisy ppoż. Centrala oddymiania jest głównym i najważniejszym elementem całego systemu. Pozwala kontrolować stan przycisków i detektorów, a także wykonywać niezbędne operacje. Dodatkowo zadania centrali mogą być dopasowywane do indywidualnych wymagań użytkownika. Komponenty systemu, aby właściwie działały, powinny być odpowiednio rozlokowane. Pozwala to m.in. skutecznie odprowadzić nawet gęste kłęby dymu na zewnątrz obiektu i obniżyć temperaturę w jego wnętrzu. Profesjonalne systemy oddymiania oferuje m.in. Tel-Poż-System Iskra, który dba o kwestie bezpieczeństwa swoich Klientów.
System oddymiania – jakie ma zalety?
W trakcie pożaru bardzo duże znaczenie ma oddymianie dróg ewakuacyjnych i ułatwienie dostępu straży pożarnej do jego źródła. Ogień stanowi ogromne zagrożenie, ale równie niebezpieczne są gazy czy dym. Dlatego tak duże znaczenie ma zastosowanie profesjonalnych systemów oddymiania, które mogą zminimalizować straty. Systemy oddymiania sprawdzają się w takich miejscach, jak hale produkcyjne, galerie handlowe, wysokościowce, garaże podziemne czy klatki schodowe. System odgrywa również rolę wentylacji grawitacyjnej, która umożliwia wymianę powietrza w budynku. To z kolei zapewnia komfort wszystkim osobom przebywającym wewnątrz obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana