Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną systemu powietrznych pomp ciepła
Poszukiwania alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii zaowocowało powstaniem urządzeń zwanych pompami ciepła. Są to nowoczesne konstrukcje wykorzystujące przemiany energetyczne do pobierania ciepła ze środowiska – wody, ziemi lub powietrza. Warto więc wiedzieć, jak działają powietrzne pompy ciepła i jakie jest ich zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Czym są powietrzne pompy ciepła?
Pompy ciepła przystosowane są do odzyskiwaniu ciepła ze środowiska, przede wszystkim z powietrza, ale również z ziemi lub wody. Te odnawialne źródła energii wykorzystują przemiany energetyczne, polegające na parowaniu, skraplaniu i rozprężaniu. W następstwie tych procesów następuje przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze podwyższonej. Jak sama nazwa wskazuje, powietrzne pompy ciepła pobierają energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku.
Przeczytaj również: Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją?
Produkcja taniego ciepła, a zapotrzebowanie na energię elektryczną
Choć wyprodukowana energia jest darmowa, to do jej wytworzenia konieczna jest pewna ilość energii elektrycznej. Musi być ona dostarczona do podtrzymania systemu oraz zasilnia sprężarki. Ilość energii elektrycznej pobieranej przez pompę ciepła zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od moc pompy ciepła, a także od stanu technicznego budynku oraz od typu wentylacji i rodzaju urządzeń grzewczych. Optymalnie dobrana powietrzna pompa ciepła jest w stanie odzyskać z otoczenia nawet do 75% energii potrzebnej do ogrzania gospodarstwa domowego. Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi jedyni 25% wartości całego zapotrzebowania energetycznego. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej działającego w regionie Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego instalatora pomp ciepła RK Instal, rachunki za energię elektryczną zasilającą pompy ciepła zależą także od wymagań i ilości użytkowników, a także od warunków pogodowych.
Przeczytaj również: Jak działają powietrzne pompy ciepła?
Jak wyliczyć koszt zużytej energii elektrycznej?
Do wyliczenia kosztów zużytej energii elektrycznej przydatne są dwa współczynniki. Pierwszy z nich to współczynnik wydajności pompy ciepła (COP). Najlepsze urządzania cechują się klasą efektywności od 4 do 5,5. Jest to stosunek ilości wyprodukowanej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej. Drugi współczynnik (SCOP) określa ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej w ciągu całego roku. Znając te wartości należy podzielić zapotrzebowanie na ciepło budynku przez współczynnik SCOP, a następnie wynik pomnożyć przez koszt 1 kW energii elektrycznej. Warto na koniec podkreślić, że integracja pompy ciepła z instancją fotowoltaiczną umożliwia obniżenie rachunków za energię elektryczną niemal do zera.
Przeczytaj również: Czy przy pomocy pompy ciepła można ogrzewać wodę w basenie?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana