Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wykończenie elewacji wentylowej krok po kroku

Inwestorzy wykańczający domy czy inne obiekty użytkowe mają do wyboru coraz więcej rozwiązań, które pozwalają na tworzenie funkcjonalnych i estetycznych konstrukcji. Jedną z instalacji, które zyskują na popularności, są elewacje wentylowane. Takie systemy charakteryzują się przede wszystkim wentylowaną pustką pomiędzy zastosowanymi warstwami. Dzięki nim można skutecznie wyeliminować ryzyko zawilgocenia elewacji. Z jakich elementów składa się elewacja wentylowane i jak wygląda jej wykończenie krok po kroku?
Jak przebiega montaż elewacji wentylowanej?
Montaż elewacji wentylowanej to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Aby konstrukcja była funkcjonalna, należy nabyć dobrej jakości elementy, a następnie przeprowadzić prace montażowe zgodnie z zaleceniami producenta. Do akcesoriów niezbędnych do wykonania omawianej elewacji zaliczamy:
Przeczytaj również: Czym jest elewacja wentylowana?
kołki,
łączniki,
materiały ociepleniowe i izolacyjne (na przykład wełnę mineralną albo płyty styropianowe),
okładzinę,
elementy wykończeniowe (na przykład panele albo deski).
O to, w jaki sposób to zrobić, zapytaliśmy specjalistę ze sklepu z akcesoriami do fasad ONROOF, który wyjaśnił:
- Montaż elewacji wentylowanej należy rozpocząć od przymocowania rusztu drewnianego albo metalowego przy pomocy kołków lub łączników. Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie materiałów ociepleniowych oraz izolacyjnych, pamiętając, aby pozostawić szczelinę pomiędzy okładziną i izolacją. Na koniec wystarczy wykonać zewnętrzną obudowę. W zależności od preferencji można zdecydować się na przykład na panele albo płytki. Po ich zamocowaniu można cieszyć się trwałym i estetycznym efektem.
Warto również nadmienić, że najlepiej zdecydować się na podzespoły pochodzące od tego samego producenta. Wówczas prace przebiegną szybciej, a do tego otrzymany efekt z pewnością będzie trwalszy.
O czym jeszcze warto pamiętać, montując elewację wentylowaną?
Prace montażowe związane ze stworzeniem trwałej i funkcjonalnej elewacji wentylowanej nie są skomplikowane. Aby jednak otrzymać satysfakcjonujący efekt, warto pamiętać o kilku zasadach. Mowa tutaj przede wszystkim o zakupie elementów pochodzących wyłącznie od sprawdzonych producentów, które mają stosowne certyfikaty.
Kolejną kwestią jest uwzględnienie czynników zewnętrznych – elewacja wentylowana musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia wiatrowe. Istotna jest również nośność podłoża. Właśnie dlatego trzeba ocenić możliwości montażowe ścian oraz podłoża. Decydując się na inwestycję w omawiany rodzaj elewacji, warto również pamiętać, że prace można przeprowadzić również w niskich temperaturach, a w razie uszkodzenia poszczególnych podzespołów, wystarczy je wymienić, co nie powinno sprawić większych trudności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana