Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakiej kolejności należy wykonywać prace instalacyjne w budynku?
Budowa domu wymaga odpowiedniego rozplanowania wszelkich prac, w tym także tych związanych z wykonaniem różnorodnych instalacji. Odpowiednia kolejność przeprowadzanych prac instalacyjnych w powstającym budynku nie tylko wpłynie bowiem na szybsze jego wznoszenie, ale także pozwoli w znaczący sposób ograniczyć związane z tym koszty. Dlatego też podpowiadamy, kiedy i jakie instalacje należy wykonać podczas budowy domu.
Jakie prace instalacyjne przeprowadzić na etapie wykonywania fundamentów?
Pierwsze prace instalacyjne powinny zostać przeprowadzone już na etapie wykonywania fundamentów budynku. Zalicza się do nich przede wszystkim wykonanie przyłącza wodociągowego, a także:
Przeczytaj również: Kiedy należy przeprowadzić przegląd instalacji gazowej?
odprowadzenia ścieków z budynku i rozprowadzenie rur kanalizacyjnych w gruncie,
przyłącza elektrycznego,
przyłącza gazowego,
doprowadzenia powietrza do urządzeń grzewczych,
instalacji na potrzeby oświetlenia zewnętrznego.
W ich przypadku najistotniejsze jest to, aby wszelkie przewody czy podejścia kanalizacyjne zostały wyprowadzone w miejscach, w których mają znaleźć się docelowo.
Przeczytaj również: Czy pompy ciepła nadają się do kaloryferów?
Jakie prace instalacyjne przeprowadzić, kiedy budynek jest w stanie surowym zamkniętym?
Kolejnym momentem, w którym należy zadbać o odpowiednie wykonanie prac ten, gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Na tym etapie wykonać trzeba wszelkie prace instalacyjne wymagające rozmieszczenia elementów w ścianach oraz stropach, a także te, które mają zostać finalnie pokryte tynkiem. Związane są one wobec tego zarówno z instalacją wodno-kanalizacyjną, jak i elektryczną, a także grzewczą. Jeśli chodzi o kolejność ich wykonywania, mogą być one przeprowadzane równolegle, najlepiej przez ściśle ze sobą współpracujące ekipy lub firmy takie jak świadcząca w Łochowie kompleksowe usługi instalacyjne BUDOINSTAL, które pozwolą uniknąć kosztownych pomyłek i błędów, związanych z przebiegiem wszelkich instalacji.
Przeczytaj również: Co obejmują usługi hydrauliczne?
Jakie prace instalacyjne warto pozostawić ostatni etap budowy domu?
Najpóźniej realizowanymi pracami instalacyjnymi przy budowie domu powinny być natomiast te związane z zamontowaniem urządzeń grzewczych oraz elementów rozprowadzających ciepło, a także opraw oświetleniowych itp. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że nie ulegną one przypadkowemu uszkodzeniu czy zabrudzeniu przy wykańczaniu domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana