Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jaki sposób są wykonywane drzwi szklane?
Drzwi to ważny element każdego wnętrza. Gwarantują nam prywatność, ale pełnią również funkcje dekoracyjne. Drzwi szklane to jedna z wielu opcji, jaką mamy do wyboru. Znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach, nie tylko jako drzwi do pokoi. Ich produkcja różni się od tworzenia drzwi drewnianych, czy z tworzywa sztucznego. Jak zatem są wykonywane i jak uzyskuje się ich trwałość? Warto sprawdzić przed zakupem.
Szkło hartowane do drzwi szklanych
Do produkcji drzwi szklanych powszechnie wykorzystuje się szkło hartowane. Jest to rodzaj szkła, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Powstaje w wyniku obróbki termicznej tafli szkła. Temperatura podgrzewanego szkła wynosi do 600°C, po jej osiągnięciu temperatura powinna zostać obniżona. Drzwi wykonane ze szkła hartowanego wykazują również dużą odporność na niskie oraz wysokie temperatury. Ponadto tego rodzaju szkło jest odporne na ściskanie. Z tego powodu jest to doskonały materiał do produkcji drzwi. Warto mieć na uwadze, że szkło hartowane nie może zostać poddane dalszym obróbkom. Oznacza to, że nie można go pomalować zwykłą farbą, wywiercić otworów czy wykonać zdobień. Wszystkie te czynności muszą zostać wykonane na tafli szkła przed procesem hartowania.
Szkło lacobel – jakie ma cechy?
Innym materiałem do produkcji drzwi szklanych oraz przeszkleń w drzwiach jest szkło lacobel. To niezwykle ozdobny materiał o gładkiej i połyskującej powierzchni. Tego rodzaju szkło powstaje z połączenia, co najmniej dwóch tafli przy pomocy przezroczystej folii. Następnie ciekawą kolorystykę uzyskuje się poprzez lakierowanie. Dzięki umieszczeniu między warstwami folii, drzwi wykonane ze szkła lacobel po uszkodzeniu nie rozpadają się na wiele odłamków. Pozostają na folii, dzięki czemu można uniknąć skaleczeń w przypadku stłuczenia. Warto dodać, że szkło lacobel jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na działanie promieniowania UV oraz przebarwienia. Można je dodatkowo wzmocnić stosując hartowanie.
Tworzenie szklanych drzwi
W procesie produkcyjnym drzwi szklanych konieczne jest wykorzystanie specjalnych maszyn. Najczęściej do obróbki tafli szkła stosuje się piaskowanie oraz grawerowanie i hartowanie. Wywiercenie otworów pod zawiasy, elementy okuć, czy fazowanie szkła wymagają doświadczenia oraz zaplecza technologicznego, którym dysponuje między innymi Centrum Obróbki Szkła. Dodatkowo podczas produkcji drzwi szklanych oraz innych elementów do uzyskania atrakcyjnych wizualnie kolorów oraz wzorów stosuje się specjalne lakiery. W ten sposób przygotowana tafla może z powodzeniem pełnić rolę szklanych drzwi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana