Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sprzęty i urządzenia wymagane przy pracach ziemnych
Nie sposób wyobrazić sobie budowy bez niezbędnych prac ziemnych. Aby zapewnić bezpieczną realizację obiektu budowlanego, konieczne jest przeprowadzenie określonych robót ziemnych zgodnie z jego kategorią geotechniczną. Przygotowanie terenu pod budowę przeprowadzić można wyłącznie z pomocą specjalistycznych maszyn budowlanych, dlatego w tym artykule przedstawiamy podstawowy sprzęt do robót ziemnych.
Sprzęty budowlane stosowane do prac ziemnych
Prace ziemne to jeden z pierwszych etapów inwestycji budowlanych. Służą przygotowaniu terenu do rozpoczęcia inwestycji w taki sposób, aby był on zgodny z wymaganiami w projekcie budowlanym. Choć część tych prac można wykonać ręcznie, to wykorzystanie sprzętu budowlanego pozwala na przeprowadzenie robót ziemnych szybciej, łatwiej, taniej i, co najważniejsze – bezpieczniej. Co więcej, jak podpowiada specjalista z firmy EL-KOP z Gdańska, są przypadki, w których użycie specjalistycznego sprzętu jest konieczne, np. gdy teren pokryty jest osypującym się gruntem.
Niewątpliwie do takiego sprzętu należą koparki o zróżnicowanej funkcjonalności czy rozmiarach. Dzięki nim możliwe jest wykonanie wykopów, prac wydobywczych czy oddzielenie urobku od gruntu. Koparko-ładowarki natomiast pozwalają dodatkowo przetransportować urobek, zgarniać czy sztaplować. Podczas prac ziemnych nie może zabraknąć także wywrotki, która służy do transportu materiałów sypkich. Na placach budów często spotkać można również zagęszczarki, które tworzą twardą i pewną nawierzchnię, minimalizując ryzyko zapadania.
Sprzęt do wykonywania prac ziemnych – zakup czy wynajem?
Zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt można zaspokoić na dwa sposoby – poprzez zakup lub wynajem maszyn budowlanych. Ich zakup to jednak spora inwestycja, nie zapominając przy tym o kosztach związanych z serwisowaniem maszyn czy ubezpieczeniem. Często jest to również inwestycja nieuzasadniona, dlatego obecnie najwięcej inwestorów decyduje się na wynajem sprzętu budowlanego na czas realizacji prac ziemnych.
To także rozsądne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że rodzaj zastosowanego sprzętu musi odpowiadać warunkom terenowym czy zakresowi robót ujętych w projekcie. Doskonałym przykładem jest koparka, która w zależności od rodzaju gruntu, powinna mieć koła lub gąsienice. Wynajem sprzętu budowlanego jest także uzasadniony, gdy realizacja prac ziemnych wykonywana jest sporadycznie lub ma on służyć jednorazowo osobie prywatnej. Za wynajmem tego typu sprzętu przemawia też jego niski koszt oraz możliwość skorzystania z pomocy doświadczonego operatora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana