Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sposoby podłączeń centralnego ogrzewania w domu
Ogrzewanie podłogowe to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów podłączania centralnego ogrzewania w domu. Jakie są inne popularne opcje? Który system sprawdza się najlepiej? Dowiedz się więcej.
Tradycyjne ogrzewanie grawitacyjne
Ogrzewanie grawitacyjne to system znany od wielu lat. Obecnie jest wykorzystywany coraz rzadziej, lecz niekiedy wciąż można go spotkać. Sprawdza się szczególnie dobrze w miejscach zagrożonych przerwami w dostawach prądu. W jego ramach zazwyczaj wykorzystuje się piec na paliwo stałe, np. węgiel lub drewno, który nie potrzebuje dostępu do energii elektrycznej. Instalacje grawitacyjne z kotłem na paliwo stałe muszą być typu otwartego, muszą mieć dostęp do powietrza. Stosuje się je w budynkach, w których pozioma odległość źródła ciepła od najdalszego pionu nie przekracza 25 metrów, w większych obiektach staje się ono bowiem bardzo mało wydajne. Rury wykorzystywana w tym systemie mają średnice kilkakrotnie większe niż przy ogrzewaniu pompowym.
Przeczytaj również: Czy pompy ciepła nadają się do kaloryferów?
Jak działa ogrzewanie pompowe?
Jest to zdecydowanie najczęściej stosowana instalacja centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. W tym przypadku do wymuszania ruchu wody wykorzystywana jest pompa obiegowa, dzięki której możliwe jest pokonanie dużych oporów hydraulicznych, powstających przy przepływie wody w rurach o mniejszych średnicach. Jak wyjaśniają specjaliści z zakładu hydraulicznego Roberta Rosłońca, instalacja może zostać wykonana w systemie jednorurowym lub dwururowym. System jednorurowy jest tańszy, lecz wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości miejscowej regulacji wydajności poszczególnych grzejników. Co więcej, wyłączenie jednego grzejnika może wpływać na działanie pozostałych. W systemie dwururowym problemy te nie występują. W ramach ogrzewania pompowego możliwe jest także stworzenie instalacji rozdzielaczowej lub z rozdziałem pionowym.
Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe – jak działa i jakie są jego zalety?
Ogrzewanie podłogowe – wygodne i ekonomiczne rozwiązanie
W wielu nowych domach instaluje się ogrzewanie podłogowe. W ramach takiej instalacji przewody, którymi płynie ogrzana woda, oddają ciepło do pomieszczenia równomiernie na powierzchni całej podłogi. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że w jednym miejscu jest cieplej niż w innym. Jest to także bardzo oszczędne rozwiązanie. Temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu możemy bowiem obniżyć o nawet 3°C, nie obniżając komfortu cieplnego. Co więcej, gdy nie ma grzejników, łatwiej jest urządzić poszczególne pomieszczenia. Jest to zatem bardzo praktyczne rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć.
Przeczytaj również: W jakim miejscu najlepiej zamontować termostaty do ogrzewania podłogowego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana