Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje gruzu - czym się charakteryzują?
Gruz to pozostałości, które pozostają po różnego rodzaju pracach remontowo-budowlanych. Klasyfikacja gruzu dzieli go na kilka rodzajów, w skład których wchodzą poszczególne odpady. Niektóre z rodzajów tego typu śmieci mogą również zostać przetworzone, a tym samym staną się one pełnowartościowym kruszywem. Co wchodzi w skład gruzu i co zrobić z odpadami po skończonym remoncie? Sprawdźmy.
Rodzaje gruzu - charakterystyka i różnice
Pierwszym z rodzajów odpadów jest gruz czysty. Zaliczane są do niego gruz ceglany i betonowy, a więc wszelkie rodzaju materiały i pozostałości po budowie, remoncie, czy rozbiórce. W skład czystego gruzu wchodzą m.in. fragmenty betonu, potłuczona armatura łazienkowa, kafelki, cegły, porcelana, dachówki i płytki ceramiczne.
Ten rodzaj odpadu jest źródłem surowców wtórnych, co oznacza, że może być przetworzony i ponownie wykorzystany. Właściwy wywóz gruzu, a następnie jego recykling przyczynia się do produkcji tworzywa, które nada się do budowy fundamentów, utwardzenia podjazdów wokół domu, do usztywnienia podłoża gruntowego, czy do budowy skalniaków i skarp.
Drugi rodzaj gruzu to gruz mieszany, który zawiera w sobie elementy czystego gruzu oraz dodatkowo płyty kartonowo-gipsowe, wełnę mineralną, niewielkie ilości szkła i styropianu, kawałki tynku, siatek montażowych i kafli ceramicznych. Pozostałości te nie nadają się natomiast do recyklingu.
Ostatnią kategorią jest gruz zanieczyszczony, w skład której oprócz tego, co zaliczamy do gruzu mieszanego, wchodzą inne grupy pozostałości, m.in. tekstylia, opakowania po chemii czy po materiałach budowlanych.
Co zrobić z gruzem po remoncie lub budowie?
Każdy remont domu, budowa lub rozbiórka budynku niesie za sobą pozostałości w postaci gruzu. Wiele osób na tym etapie zastanawia się, co zrobić z odpadami. Zgodnie z przepisami prawa, gruzu nie można traktować jak zwykłych śmieci, dlatego też pod żadnym pozorem nie można go wyrzucać do pojemników na odpady komunalne. Co więcej, wyrzucenie tego rodzaju śmieci w nieprzeznaczonym do tego miejscu, np. w lesie może również grozić wysoką karą grzywny.
W celu pozbycia się pozostałości po pracach remontowo-budowlanych dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firmy Eko-Jumir zajmującej się odbiorem i utylizacją odpadów. Jej pracownicy zapewniają odbiór gruzu ze wskazanego miejsca we właściwie dostosowanych kontenerach. Następnie w zależności od rodzaju gruzu jest on poddawany utylizacji lub legalnemu przetworzeniu. Kontener możemy także zamówić wcześniej i już na etapie remontu odpowiednio składować odpady.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana