Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Przewierty sterowane wykonywane na sucho
Płuczka wiertnicza pełni ważne funkcje podczas wykonywania przewiertów sterowanych. Przede wszystkim chłodzi narzędzie wiertnicze, ogranicza jego tarcie, a także stabilizuje ściany tunelu. Jej zastosowanie nie zawsze jest jednak konieczne. Takie prace określane są jako przewiert sterowane na sucho, czyli bez użycia płuczki. W jakich warunkach i kiedy jest to możliwe?
Czym są przewierty sterowane na sucho?
Przewierty sterowane wykonywane na sucho różnią się od zwykłych prac tym, że podczas ich realizacji nie wykorzystuje się płynnej płuczki. Jest to możliwe na terenach z dobrze zagęszczającymi się gruntami. Takie warunki umożliwiają stworzenie tunelu o stabilnych ścianach i nie powodują konieczności wydobywania urobku. Ze względu na to płuczka nie jest konieczna. W ten sposób można wykonywać jednak tylko niedługie przewierty w konkretnych warunkach.
Rezygnacja z płuczki możliwa jest tylko w miejscach, w których grunt sprzyja takiej pracy. To przede wszystkim grunty dobrze zagęszczające się, czyli o odpowiedniej wilgotności i strukturze. Sprzyja temu różnorodność uziarnienia gleby oraz wysoka wilgotność. Z uwagi na to, przewierty sterowane na sucho zawsze muszą zostać poprzedzone dokładnymi badaniami gruntu. Zaniedbania mogą powodować zapadanie tuneli i prowadzić do opóźnień i zwiększenia kosztów projektu.
Dlaczego warto stosować płuczkę wiertniczą?
Stosowanie płuczki wiertniczej ma wiele zalet. W porównaniu z przewiertami na sucho ma dużą wartość, ponieważ umożliwia realizację projektu nawet w trudnych warunkach. Specjalistyczne firmy, na przykład wykonawcy przewiertów sterowanych Abdrill, pracują z różnymi rodzajami płuczek, które każdorazowo i indywidualnie dopasowywane są do danej realizacji. Różne warunki geologiczne wymagają bowiem stosowania innych rodzajów płuczek.
Do pozostałych zalet ich użycia należy między innymi możliwość dłuższej pracy. Płuczka pełni funkcję chłodzącą głowicę oraz ogranicza tarcie, a tym samym zużycie narzędzia. Dodatkowo umożliwia wydobycie urobku, co pozwala na wykonywanie dłuższych i szerszych tunelów. Niezastąpiona jest też jako stabilizator ścian tunelu, które dzięki jej użyciu nie tylko nie zapadają się, ale także utrzymują pożądaną średnicę i kształt. Dzięki temu możliwe jest płynne przeciąganie instalacji w końcowym etapie prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana