Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Projektowanie posadzki żywicznej od podstaw. Rzeczy, o których trzeba pamiętać
Posadzki żywiczne cechują się wieloma zaletami, wśród których wymienić można między innymi wysokie parametry wytrzymałościowe, odporność na ścieranie, nacisk, a także zarysowania. Aby móc w pełni z nich korzystać, wykonując tego typu powierzchnie należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, które w znaczący sposób wpływają na ich jakość. Dlatego też 3 najważniejsze z nich omawiamy poniżej.
Odpowiednie dopasowanie rodzaju posadzki żywicznej do miejsca zastosowania
Pierwszą istotną kwestią podczas wykonywania posadzki żywicznej jest odpowiednie dobranie jej rodzaju do miejsca zastosowania i funkcji, jakie ma ona w nim pełnić. Wyróżnić można wobec tego:
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się posadzki betonowe?
- posadzki żywiczne epoksydowe, sprawdzające się w halach postojowych, magazynach oraz budynkach przemysłowych,
- posadzki żywiczne poliuretanowe idealne do zastosowania w przemyśle ciężkim, a także farmaceutycznym oraz chemicznym,
- posadzki żywiczne antyelektrostatyczne przeznaczone do pomieszczeń, w których należy unikać wyładowań elektrycznych,
- posadzki żywiczne chemoodporne, przeznaczone do zastosowania w miejscach, w których mogą być one narażone na działanie kwasów, zasad oraz olejów i smarów.
Zachowanie warstw konstrukcyjnych podłogi
Przy projektowaniu posadzki żywicznej, którą wykonać może między innymi firma TQS Flooring, należy także zwrócić szczególną uwagę, aby konstrukcja podłogi, która ma być za jej pomocą wykończona, posiadała zachowane wszystkie warstwy konstrukcyjne. Mają one bowiem ogromny wpływ na trwałość tego typu powierzchni. Najczęściej konstrukcja podłogi składa się z 8 warstw, z czego dopiero ostatnią z nich jest posadzka żywiczna.
Właściwe przygotowanie podłoża pod wykonanie wylewki żywicznej
Istotną kwestią wpływającą na poprawne wykonanie posadzki żywicznej jest również właściwe przygotowanie podłoża. Podczas jej projektowania należy wobec tego dokładnie zaplanować prace, które pozwolą je wyrównać, zachowując przy tym jednak odpowiednie spadki, oraz oczyścić z pyłów, kurzu, a także substancji oleistych, które mogą wpłynąć na gorsze połączenie powierzchni betonowej z posadzką żywiczną. Oprócz tego należy także przewidzieć odpowiednią ilość czasu na jej wykonanie. Tego typu powierzchnia wylewana jest bowiem warstwowo, a każda z jej warstw przed nałożeniem kolejnej musi stężeć oraz wyschnąć.
Podsumowując, poprawne zaprojektowanie posadzki żywicznej wymaga dopasowania jej rodzaju do danych potrzeb, skontrolowania konstrukcji podłogi, na której ma być ona wykonywana, oraz zaplanowania prac wykonawczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana