Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Po czym poznać, że okno jest energooszczędne?
Podczas wybierania stolarki okiennej do domu lub mieszkania warto zwrócić uwagę na ich energooszczędność. Wybór odpowiednich okien pozwala na ograniczenie strat ciepła i tym samym przyczynia się do sporych oszczędności, ze względu na zmniejszenie kosztów przeznaczonych na ogrzewanie. W jaki sposób rozpoznać, czy dane okna są energooszczędne? Odpowiadamy.
Współczynnik przenikania ciepła Uw
Konsumenci, którym zależy na zakupie energooszczędnych okien, powinni zwrócić uwagę na jedną najważniejszą kwestię. Mowa tu o wartości współczynnika przenikania ciepła Uw, którą wyraża się w W/m2K. Ten parametr informuje o tym, jak dużo ciepła może przenikać przez okno. Im jest niższy, tym lepiej, ponieważ dzięki temu można zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń.
Przeczytaj również: Jak dbać o okna energooszczędne, aby służyły jak najdłużej?
Normy wartości współczynnika przenikania ciepła dla stolarki otworowej zostały dokładnie określone w przepisach unijnych. W przypadku okien dachowych jest to maksymalnie 0,9 W/m2K, a dla okien połaciowych - 1,1 W/m2K. Przepisy dotyczące montowanych w Europie okien są dość restrykcyjne, co wynika z obecnie stosowanej polityki ekologicznej i troski o niższą emisję gazów cieplarnianych.
Przeczytaj również: Zalety zamontowania okien PCV w domu jednorodzinnym
W ofercie producentów okien bez problemu można znaleźć okna odpowiadające tym kryteriom, a nawet cechujące się znacznie niższym współczynnikiem UW. Takie produkty dostępne są np. w ofercie firmy WESA
Z czego wynika energooszczędność okien?
Za ciepłochronność okien odpowiadają dwa podstawowe elementy okna — przeszklenie i profil. Przeszklenie to obecnie cały zestaw szyb zespolonych nazywany pakietem szybowym. Współcześnie pakiety dwuszybowe coraz częściej zastępuje się trzyszybowymi. Osoby, którym zależy na osiągnięciu bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła, mogą zdecydować się na okna czteroszybowe, o parametrze UW wynoszącym nawet 0,3 W/m2K.
Profile okien energooszczędnych produkuje się z tych samych materiałów, co zwykłe okna, czyli PCV, drewna i aluminium. Na ogół są one jednak nieco głębsze niż te standardowe. Na energooszczędność wpływa także materiał, z którego wykonano wzmocnienie usztywniające ramę. Najczęściej jest to stal, jednak w przypadku produktów ciepłochronnych stosuje się kształtowniki z tworzyw sztucznych lub włókien szklanych. W ograniczeniu strat ciepła pomaga też wypełnienie komór np. styropianem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana