Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Okno na świat chroniące przed słońcem? Sprawdź szyby refleksyjne!
Szyby refleksyjne nie są jeszcze zbyt popularne w prywatnych domach. Są faktycznie droższe niż tradycyjne. Czy jednak nie przemawiają za nimi ich zalety? Mają nie tylko działanie przeciwsłoneczne. Dowiedz się o nich więcej dzięki naszemu artykułowi. Na czym polega ich działanie? Jeśli planujesz duże przeszklenia w domu, przeczytaj koniecznie o szybach refleksyjnych!
Po co komu szyby refleksyjne przeciwsłoneczne?
Duże przeszklenia w domu lub mieszkaniu nie tylko doświetlają wnętrze. Przez szkło przenika ciepło światła słonecznego. Latem jest to bardzo uciążliwe. O tej porze roku człowiek cieszy się jasnym niebem. Jednak w domu chce się schować przed żarem słońca. Nie musisz od razu rezygnować z dużego, przeszklonego wejścia na taras lub balkon. Nie musisz się martwić o szczelność zasłon lub rolet. Mając szyby refleksyjne, nie masz tych problemów. W pomieszczeniu jest ciepło, ale nie upalnie.
Odpada także konieczność montowania w domu klimatyzacji. A przynajmniej zmniejszają się koszty jej używania. Najbardziej narażone na ocieplenie są okna skierowane na południe. Jaka jest inna zaleta okien refleksyjnych? Ich cechą charakterystyczną jest to, że odbijają otoczenie. To znaczy, że nie widać nic wewnątrz budynku. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się ukryć przed wścibskim okiem przechodniów. Światło przy tym dobrze dociera do pomieszczenia (w zależności od parametrów).
Czym są okna z szybami refleksyjnymi?
Szyba refleksyjna ma specjalną powłokę z tlenków metali lub metali szlachetnych. To właśnie te związki odbijają promienie słoneczne. Co ważne wysokoemisyjna powierzchnia jest jednocześnie odporna na uszkodzenia. Koty więc jej nie podrapią tak łatwo. Niskoemisyjna już ulega ścieraniu. Na pewno okna z szybą refleksyjną są estetyczne. Tworzą efekt lustra. Dzięki temu przestrzeń na zewnątrz staje się bardziej atrakcyjna i nowoczesna.
Wnętrze budynku staje się dzięki nim lekko przyciemnione. Wszystko zależy od koloru szyby. Nie ma mowy o jaskrawym świetle. Lustrzany efekt zapewnia intymność mieszkańcom, ale tylko w ciągu dnia. Złodzieje nie widzą, co dzieje się w środku. To zwiększa bezpieczeństwo domowników. Okna i drzwi z szybą refleksyjną kupisz gotowe w sklepie. Nie chcesz wymieniać tych części konstrukcyjnych? Wystarczy ci więc folia na okno przeciwsłoneczna. Po prostu przyklej ją na szklaną powierzchnię.
Jakie są inne szyby przeciwsłoneczne?
Nie tylko szkło refleksyjne chroni przed promieniami słonecznymi. Inne rodzaje to:
- Szyby absorpcyjne (antisol) — pochłaniają światło słoneczne. Różne zabarwienie świadczy o tym, jaki procent energii cieplnej absorbuje. Ma na to wpływ także grubość szkła. Nie każdemu odpowiada kolorowe szkło. Może się bowiem gryźć z aranżacją pomieszczenia. Szyby absorpcyjne mogą być szare, zielone, niebieskie lub brązowe. Barwy nadaje się w procesach hutniczych.
- Szyby selektywne — działają tak jak szyby refleksyjne. Różnica jest taka, że wpuszczają więcej światła do pomieszczenia. Możliwe to jest dzięki wielokrotnemu powlekaniu tlenkami metali. Są barwione albo bezbarwne. Mimo ograniczenia przenikania energii słonecznej, wnętrze jest ocieplone. Tego typu okna są zespolone. W komorach znajduje się argon, poprawiający izolację termiczną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana