Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Niwelacja terenu krok po kroku – kolejne etapy prac
Niwelacja terenu to pojęcie, które może być interpretowane na dwa sposoby. W ujęciu geodezyjnym oznacza wyrównanie różnic pomiędzy wytyczonymi punktami. W ujęciu prawnym niwelacja terenu nie zalicza się do robót budowlanych – chyba że jest etapem przygotowawczym do budowy domu. Wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym etapom niwelacji terenu.
Jak przebiega niwelacja terenu?
Niwelacja terenu jako etap przygotowawczy do prac budowlanych związanych ze wznoszeniem budynku wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli jednak teren będzie wyrównywany w celach na przykład założenie terenów zieleni, sadu lub ogrodu, to takie pozwolenie nie będzie konieczne.
Przeczytaj również: Budowa domu. Jak zaplanować roboty ziemne?
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokonać dokładnych pomiarów, które dostarczą informacji o ukształtowaniu terenu i prawidłowym sposobie niwelacji. Po pomiarach można stwierdzić, czy do wyrównania terenu konieczne będzie nawiezienie ziemi lub wręcz przeciwnie – pozbycie się jej nadmiaru. Pomiary uwzględniają również obszar okalający teren działki — po niwelacji terenu parcela ma tworzyć spójny i jednolity grunt z otoczeniem.
Kolejny etap to profilowanie terenu działki – w tym celu rozciąga się sznur pomiędzy prętami i dzieli się niwelowany obszar na pasy. Sznurek powinien przebiegać równolegle do podłoża i wyznaczać fragmenty działki do wyrównania.
Wyrównanie działki zawsze warto rozpocząć od oczyszczenia terenu z resztek korzeni, drzew i krzewów, które mogą utrudnić prace. Następnym krokiem jest usunięcie warstwy humusu lub nawiezienie ziemi – wszystko tak naprawdę zależy od ukształtowania terenu. Niwelując teren, należy dążyć do osiągnięcia spadku w kierunku granicy działki. Może się okazać, że konieczne jest nawiezienie ziemi w jednej części działki i jej usunięcie w innej.
Niwelacja terenu? Zaufaj fachowcom!
Pomimo że niwelacja terenu z pozoru wydaje się prostym zadaniem, to jednak warto zaufać fachowcom i zatrudnić specjalistów od robót ziemnych. Zwłaszcza jeśli teren ma być przygotowany pod inwestycję budowlaną. Tego typu usługi świadczy firma Martrans. Przedsiębiorstwo wykonuje niwelację terenu w Dąbrowie Górniczej i okolicach.
Warto wiedzieć, że prace związane z niwelacją terenu wymagają precyzji oraz dokładnych pomiarów. Co więcej, roboty ziemne można wykonać szybciej, dysponując odpowiednim sprzętem w postaci koparek, wywrotek i spycharek. Jest to powód, dla którego najlepiej jest korzystać z usług wykwalifikowanych firm transportowych i budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana