Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najpopularniejszy wskaźnik zanieczyszczenia wody – biologiczne zapotrzebowanie tlenu
W ściekach znajduje się wiele substancji, które mogą skazić środowisko naturalne i stanowić zagrożenie dla organizmów żywych korzystających z wód gruntowych oraz powierzchniowych. Wymagają więc odpowiedniego zagospodarowania, które pomoże w usunięciu i utylizacji większości niepożądanych składników. Procesy oczyszczania to jednak też dokładna kontrola poziomu zanieczyszczeń, pozwalająca na dopasowanie metod oraz ocenę ich skuteczności.
Jakie substancje mogą znaleźć się w ściekach?
Ścieki zawierają różne rodzaje zanieczyszczeń w zależności od swego pochodzenia. Nieco inne rodzaje substancji znajdują się w ściekach bytowych, a inne w większości ścieków przemysłowych. W pierwszych znajdzie się znaczna ilość substancji organicznych – będą to m.in. odpadki organiczne, bakterie, pierwotniaki oraz glony, fragmenty komórek i związki chemiczne takie jak kwasy tłuszczowe, węglowodory, białka czy aminokwasy. Poza nimi w ściekach mogą się znajdować różne związki nieorganiczne – są to m.in. minerały, związki siarki, fosforu i azotu, a także różne metale. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń, ale także wielkości cząsteczek tworzących zawiesinę stosuje się różne metody oczyszczania ścieków. Po wywozie nieczystości płynnych wypompowanych z szamb lub zbiorników znajdujących się w zakładach przemysłowych trafiają one do oczyszczalni, gdzie mogą być poddane filtracji mechanicznej, a także procesom oczyszczania biologicznego albo chemicznego. Weryfikacja skuteczności podejmowanych działań jest możliwa dzięki analizie ścieków przed i po przeprowadzeniu całego procesu przez zbadanie ich podstawowych parametrów, w tym określenie BZT.
Czym jest i do czego służy wskaźnik BZT?
Biologiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT) jest obok chemicznego zapotrzebowania tlenu (ChZT) oraz poziomu ogólnego węgla organicznego (OWO) wskaźnikiem pozwalającym na ustalenie ilości substancji organicznych znajdujących się w ściekach. BZT pokazuje jakiej ilości tlenu potrzeba do utlenienia zanieczyszczeń organicznych przez mikroorganizmy znajdujące się w ściekach w określonym czasie. Wskaźnik BZT ułatwia ocenę zakresu działań koniecznych do pozbycia się zanieczyszczeń, a także skuteczności zastosowanych metod. Jest też używany do określania warunków, w jakich ścieki mogą być odprowadzane do gruntu lub wód powierzchniowych.
Wykonanie analiz laboratoryjnych pozwalających na sprawdzenie charakterystyki ścieków można zlecić firmie zajmującej się gospodarką wodno-ściekową. Dobrym przykładem jest tu przedsiębiorstwo Gea-Nova, które w ofercie ma także wywóz i utylizację ścieków, monitoring kanalizacji oraz czyszczenie separatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana