Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze usterki techniczne w budynkach mieszkalnych
W budownictwie mieszkaniowym zdarzają się wady i usterki o podłożu technicznym. Są one pewnego rodzaju odstępstwami od warunków, a także regulacji techniczno-budowlanych. Ich wczesne wykrycie pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych problemów. Inwestorzy powinni dopilnować właściwego wykonania robót, by nie narażać się na ewentualne straty. Sprawdź, jakie są najczęstsze usterki w budownictwie mieszkaniowym.
Nierówne ściany i podłogi domów oraz mieszkań
Wśród najczęściej stwierdzanych wad w budynkach mieszkalnych można wymienić nierówność ścian i podłóg. W efekcie użytkowanie lokalu może być znacznie utrudnione, a nawet niebezpieczne. Skutkiem jest np. problem z ustawieniem mebli i wykończeniem wnętrz. Może się również zdarzyć, że ściany obiektu zaczną z czasem osiadać w sposób niekontrolowany. Skutkiem tego jest pękanie szyb, powstawanie rys na pionowych przegrodach. Podłogi mogą stracić równość, a stolarka okienna i drzwiowa – zacinać się.
Roboty budowlane muszą być prowadzone przy zachowaniu najwyższej staranności, by uniknąć podobnych skutków. Wszystkie warstwy ścian i podłóg trzeba poprawnie zaprojektować, zgodnie z ich przeznaczeniem i miejscem usytuowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, konieczne może być wykonanie dodatkowej wylewki lub maskowanie usterki tynkiem. W skrajnych przypadkach krzywa ściana jest wyburzana, a na jej miejsce wznosi się nowy mur.
Nieszczelności w budynku
W budynkach mieszkalnych często zdarzają się kłopoty ze szczelnością oraz wentylacją. Niewłaściwe zamontowane okna lub drzwi, pękanie stropu lub ścian to tylko niektóre ich przyczyny. Specjaliści firmy Mobil Serwis Konserwacja wskazują, że takie niewłaściwości mogą skutkować wieloma problemami w późniejszym użytkowaniu. Usterki tego typu skutkują bowiem wystąpieniem pleśni i grzybów czy podciekaniem wody.
W wielu przypadkach niewielkie zacieki są niewidoczne przez długi czas. Jeśli woda wnika w niewidoczne strefy, nie daje żadnych wyraźnych sygnałów. Zależnie od ich umiejscowienia, z czasem obserwuje się charakterystyczne oznaki. Zmiany odcienia barwy farby, a nawet zmiana jej struktury to pierwsze sygnały. Może dojść do tzw. odspajania się farby i tynku, a także niszczenia podłogi, w szczególności drewnianej lub z paneli.
Wiele wybrzuszeń, zawilgoceń i szpar powstaje na połączeniach oraz w rogach. Szczególnie narażane są miejsca na styku podłogi i ścian. Jeśli zatem mieszkańcy zauważą podobne usterki, powinni jak najszybciej przystąpić do ich usunięcia. Zaoszczędzą w ten sposób czas i pieniądze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana