Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej
Kostka brukowa to często używana nawierzchnia przed domami, blokami, czy budynkami użyteczności publicznej. Wykorzystywana jest zarówno jako chodniki, podjazdy jak i parkingi. Jednak, aby prezentowała się nienagannie oraz służyła latami bez konieczności poprawek nawierzchni, trzeba prawidłowo ją ułożyć. Jakie błędy są popełniane najczęściej podczas tych czynności i jak ich unikać?
Czy projekt ma znaczenie?
Bez wątpienia szczególnie efektownie prezentuje się na podjazdach czy przydomowych chodnikach kostka ułożona w ciekawy wzór, przy użyciu różnych kolorów, czy kształtów. Kostka brukowa, jeśli ma tworzyć konkretny wzór, musi zostać ułożona według odpowiedniego schematu. Dlatego kluczowe jest posiadanie projektu, którym będzie się mogła posiłkować firma układająca na nasze zlecenie podjazd, czy chodnik. Oprócz zagwarantowania wizualnych efektów projekt pozwoli precyzyjnie obliczyć ilość produktu do realizacji inwestycji. W ten sposób uniknie się kosztownych błędów oraz dokupywania materiału na ostatnią chwilę. Szeroką gamę kostki brukowej w atrakcyjnych kolorach i kształtach znajdziemy między innymi w hurtowni brukarskiej Ditrich.
Przeczytaj również: Jak sprawnie i szybko ułożyć kostkę brukową na dużej powierzchni?
Ustalenie poziomów – dlaczego jest tak ważne?
Często pośpiech, czy brak doświadczenia sprawia, że zapomina się o dokładnym wykonaniu poziomów nawierzchni, na której będzie układana kostka. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniego spadku, aby nie dopuścić, by woda opadowa spływała w kierunku budynku. Dodatkowo brak odpowiedniego wypoziomowania terenu może skutkować zagłębieniami w kostce, gdzie będzie gromadzić się woda oraz wybrzuszeniami i zapadnięciami wraz z upływem czasu.
Przeczytaj również: Jak układać kostkę brukową?
Grubość podbudowy – jak ją ustalić?
Kolejną ważną kwestią jest przygotowanie odpowiedniej podbudowy, na której będzie układana kostka brukowa. Odpowiada bowiem za stabilność nawierzchni. Grubość należy uzależnić od przeznaczenia terenu oraz poziomu wód gruntowych. Z reguły kostka układana na chodnikach przeznaczonych dla pieszych powinna mieć grubość podbudówki w zakresie od 10 do 20 cm. Z kolei, gdy z nawierzchni będą korzystać pojazdy, wartość ta powinna wynieść między 20 a 45 centymetrów. Poza samą grubością podbudowy ważny jest również jej skład. Nie powinno zabraknąć piasku oraz żwiru, czy kruszywa.
Przeczytaj również: Praktyczne porady dotyczące układania kostki brukowej
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana