Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega geodezyjny podział nieruchomości?
Planujesz podzielić działkę na kilka mniejszych, niezależnych od siebie obszarów? Rozwiązanie takie stosowane jest przez wielu inwestorów, którzy zamiast jednej dużej nieruchomości, decydują się na dwie lub więcej mniejszych. W ten sposób otwierają oni przed sobą nowe możliwości, co z kolei często wpływa na większy zysk z inwestycji. Jak zabrać się za podział nieruchomości?
Czym jest geodezyjny podział nieruchomości?
Geodezyjny podział nieruchomości to podzielenie pewnego terenu na kilka mniejszych części. Usługi takie stosowane są nie tylko w przypadku działek, ale również stojących już budynków. W tym drugim przypadku każdemu z właścicieli wydziela się poszczególne lokale bądź pomieszczenia. Istotne jest, aby taki podział był dokonany sprawiedliwie z uwzględnieniem wszystkich możliwych udogodnień.
Wydzielone obszary oznaczane są w ewidencji gruntów, zyskując przy tym swoje własne księgi wieczyste. Procedura ta jest nie tylko skomplikowana, ale przy tym dość czasochłonna. Podział nieruchomości z załatwieniem wszystkich formalności często trwa nawet do kilku miesięcy, a jego koszt to wydatek mieszczący się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego, jeśli planujesz podjąć takie działanie, zacznij o tym myśleć już teraz.
Szukasz zaufanej firmy, która pomoże Ci z dzieleniem nieruchomości? Postaw na biuro geodezyjne Geonet w Gdyni. Przedsiębiorstwo dzięki swojemu dużemu doświadczeniu oferuje kompleksowe usługi geodezyjne zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.
Zasady dzielenia nieruchomości
Dzielenie gruntu to skomplikowany proces, który musi przebiegać zgodnie ze wszelkimi obowiązującymi przepisami. Tylko wtedy podział taki będzie mógł zostać zaakceptowany w urzędzie. Osobą odpowiedzialną za zatwierdzanie takich wniosków jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Cały proces rozpoczyna się od wniesienia wniosku o podział przez właściciela nieruchomości. W przypadku, kiedy działka ma kilku właścicieli, niezbędna będzie zgoda każdego z nich. Sytuacja taka często ma miejsce podczas przyznawania spadków.
Po zatwierdzeniu wstępnego projektu podziału nieruchomości czas na zlecenie geodecie kolejnych działań. Jego zadaniem jest dokonanie zmian w ewidencji gruntów oraz naniesienie ich na mapy geodezyjne.
Zasadniczy projekt wraz z całą jego dokumentacją ponownie trafia do urzędu. Po jego akceptacji czas na wyznaczenie nowych granic powstających na działce nieruchomości. Z gotowym projektem i kompletem dokumentów możesz zacząć starać się o wpis zmian do księgi wieczystej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana