Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Luksfery – materiał sprzed lat powraca do łask

Spis treści
- Czym są luksfery?
- Jak wykorzystać luksfery
- Czy luksfery mogą zastąpić okno?
- Jak montować luksfery? O czym warto pamiętać?
- Ile kosztują luksfery?
Pamiętacie jeszcze popularne w PRL-u szklane bloczki? Luksfery powracają, w nowej odświeżonej postaci i podbijają serca projektantów. Niecieszący się niegdyś wielkim zainteresowaniem element wystroju wnętrz wraca do łask. W popularne lata temu świetliki tchnięto nowe życie. Czym różnią się w nowym wydaniu? Dowiedz się, jak stworzyć z nich ciekawą aranżację wnętrz.
Czym są luksfery?
Luksfery często bywają mylone z pustakami szklanymi. Co więcej, nazwy te bywają stosowane zamiennie. Są to jednak dwie różne konstrukcje. Pustakiem nazywamy połączenie dwóch tafli szklanych, w taki sposób, że między nimi znajduje się powietrze. Luksfery robione są z tylko jednego kawałka szkła i nie mają pustej przestrzeni w środku.
Obydwa te materiały znane są architektom już od wielu lat. Ich renesans wynika z odejścia od stosowania znanych z klatek schodowych, mało przezroczystych luksfer w nieciekawej kolorystyce. Dziś używa się je jako wielobarwne uzupełnienie wystroju wnętrz, które przepuszcza nawet 80% światła. Zapomnij o nudnych kwadratach. Luksfery nowoczesne przybierają najróżniejsze kształty, faktury i wzory. Dzięki nim możesz sprawić, że twoje wnętrza nabiorą świeżego, ciekawego charakteru.
Jak wykorzystać luksfery
Zastanawiasz się, w jaki sposób zastosować luksfery w twoim domu? To bardzo proste. Dzięki sporej termoizolacji i nieprzepuszczalności dźwięków z materiałów tych możesz zbudować ścianki działowe. Co więcej, możesz wykorzystać je, by doświetlić miejsca, gdzie nie dochodzi wiele promieni słonecznych. Stworzysz w ten sposób wizualne wrażenie powiększenia przestrzeni. Jak zaznaczyłem wcześniej, jest to bardzo plastyczny budulec. Zamówienie luksferów na wymiar nie powinno stanowić w dzisiejszych czasach większego problemu.
Czy luksfery mogą zastąpić okno?
W praktyce architektonicznej można się spotkać z sytuacjami, w których montuje się luksfery zamiast okien. Współczesne szklane elementy przepuszczają na tyle dużo promieni świetlnych, że nie musisz się bać o zaciemnienie przestrzeni. Dzięki sporej grubości materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. Jest też w pełni ognioodporny i dobrze znosi niskie temperatury.
Luksfery najlepiej wyglądają we wnętrzach o charakterze minimalistycznym, industrialnym, a nawet loftowym. To raczej cięższe elementy wystroju, które potrzebują uzasadnienia dla ich zastosowania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są często stosowane w łazienkach podświetlane luksfery.
Jak montować luksfery? O czym warto pamiętać?
Luksfery nie należą do najprostszych materiałów do montażu. Dlatego ich użycie powinno być wcześniej przewidziane w planie remontowym. Wprawienie ich w stojącą już ścianę jest niezwykle trudne, zatem lepiej wcześniej przygotować się na taką ewentualność.
Nowoczesne świetliki nie wybaczają błędów. Nawet najmniejsze nierówności w spoinach mogą zniweczyć misternie zaplanowany efekt wizualny. Nie wspominając już o ewentualnych pęknięciach, które mogą powstać podczas transportu. Są to niedopuszczalne błędy, które w łatwy sposób mogą pokrzyżować plany.
Ile kosztują luksfery?
Luksfery nie należą do tanich materiałów budowlanych. Standardowe mają wymiary 19x19 cm x 8 cm, często dostępne są jednak wersje połówkowe lub powiększone, w wymiarach 24x24 cm x 8 cm. W przypadku standardowych pustaków cena waha się między 7 a 30 złotych. W przypadku bardziej nietuzinkowych rozmiarów i właściwości szkła, możemy zapłacić nawet od 60 do 90 zł. Rozwiązaniem pośrednim wydaje się być istniejący rynek wtórny. Luksfery to wytrzymały materiał nadający się do ponownego użytku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana