Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kto podłączy dla nas płytę indukcyjną lub elektryczną?
Podłączenie płyty indukcyjnej teoretycznie jest proste. Warto jednak wiedzieć, że samodzielny montaż niesie ogromne niebezpieczeństwo dla użytkownika i domowników, a o błędy wykonawcze nietrudno. Co więcej, producenci płyt indukcyjnych i elektrycznych wymagają podbicia pieczątki przez elektryka na karcie gwarancyjnej – w innym przypadku użytkownik może stracić prawo do rękojmi. Płytę może podłączyć elektryk z uprawnieniami E.
Komu zlecić montaż płyty indukcyjnej lub elektrycznej?
Po zainstalowaniu płyty indukcyjnej elektryk wystawia dokument, który respektowany jest przez serwisy gwarancyjne i producentów. Protokół podłączenia płyty indukcyjnej poświadcza, że montaż odbył się z udziałem elektryka z odpowiednimi uprawnianiami. Mowa o świadectwie kwalifikacji E, które dopuszcza do wykonywania czynności serwisowych i montażowych, a także kontrolnych. Tego typu usługi świadczy firma elektryczna Voltar z Olecka, która oferuje usługi z zakresu elektryki na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.
Przeczytaj również: Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu?
Producenci płyt indukcyjnych wymagają, aby na karcie gwarancyjnej znalazła się pieczątka elektryka — w przeciwnym wypadku możemy stracić prawo do gwarancji. Nawet w przypadku stwierdzenia wady fabrycznej serwis może odrzucić reklamację, jeśli użytkownik nie będzie dysponował protokołem podłączenia.
Instalacja elektryczna a montaż płyty indukcyjnej
Instalacja elektryczna powinna być dostosowana do sytuacji, gdy wszystkie palniki będą działać jednocześnie. Przed zakupem warto sprawdzić jaką moc umowną dostarcza zakład energetyczny i jaka jest moc przyłączeniowa. Jeśli okaże się, że moc przyłączeniowa jest mniejsza od mocy płyty, to można liczyć się z częstym wybijaniem bezpiecznika lub nawet przepaleniem przewodów.
Płyty indukcyjne mogą być dostosowane do instalacji jednofazowej 230 V lub trójfazowej 400 V. Płyty podłączone do instalacji trójfazowych działają bardziej efektywnie – każda z faz obsługuje dwa pola grzewcze o zbliżonej sumarycznej mocy. Jeśli nasza sieć nie spełnia wymogów, to możemy kupić płytę o mniejszej mocy albo zawnioskować do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy umownej. Może być konieczna wymiana kabla zasilającego od licznika do rozdzielnicy w domu przez specjalistę – na przykład wspomnianego elektryka z Ełka z uprawnieniami SEP. Co więcej, do indukcji powinien być poprowadzony osobny przewód, przeznaczony tylko dla tego urządzenia o przekroju dostosowanym do mocy płyty. Wart podkreślenia jest fakt, że indukcja to urządzenie, które pobiera bardzo dużo prądu i musimy mieć absolutną pewność, że instalacja jest przystosowana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana