Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kto jest zwolniony z odbywania szkolenia BHP?

Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu są realizowane szkolenia BHP. Mają one miejsce przed dopuszczeniem zatrudnionych do pracy, są również przeprowadzane cyklicznie, co kilka lat. Raz zdobyta wiedza jest zatem odnawiana i uzupełniana, dzięki czemu wiele zagrożeń jest minimalizowanych. Dowiedz się, kogo takie szkolenie nie dotyczy!
Szkolenie BHP a kategoria ryzyka
Obowiązujące przepisy prawne obligują pracodawców do zapewnienia pracownikom odpowiedniego przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi ono być zorganizowane przed dopuszczeniem ich do pracy. Nowo zatrudniana osoba musi poznać zasady BHP jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania swoich obowiązków. W tym celu uczestniczy w instruktażu ogólnym i stanowiskowym. W wielu przypadkach konieczne jest również przeprowadzenie regularnych szkoleń okresowych. W ich trakcie utrwalana jest i uaktualniana dotychczasowa wiedza.
Przeczytaj również: Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w Olsztynie - umiejętności ratujące życie
W miejscach pracy, gdzie wypadki są prawdopodobne, a także w których występują szkodliwe dla zdrowia czynniki, szkolenia takie są nieodzowne. Kompleksowe szkolenia wstępne i okresowe BHP to zatem niezbędny element w firmach, które prowadza działalność ocenianą na wyższą niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze pytania zadawane podczas szkoleń BHP i PPOŻ?
Wyłączenie obowiązku uczestnictwa w szkoleniach BHP
Z dniem 1 stycznia 2019 r. zaczęły w Polsce obowiązywać nowe regulacje z zakresu kodeksu pracy. Jak podkreślają specjaliści firmy Skills4u, szkolenia okresowe nie są obowiązkowe w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku administracyjno-biurowym, jeśli prowadzona działalność firmy jest oceniona na nie wyższą niż trzecia kategoria ryzyka.
Przeczytaj również: Szkolenia BHP kluczowe dla bezpieczeństwa w każdej firmie
Zwolnienie takie dotyczy wybranych branż, przede wszystkim:
- produkcji odzieży, skór oraz wyrobów ze skór wyprawionych,
- poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji,
- produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,
- handlu hurtowego i detalicznego pojazdami samochodowymi, a także ich naprawy,
- handlu hurtowego i detalicznego, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi,
- działalności związanej z zakwaterowaniem oraz usługami gastronomicznymi,
- działalności finansowej i ubezpieczeniowej, związanej z obsługą rynku nieruchomości,
- działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, edukacji.
Szkolenia BHP mogą być zorganizowane, jeśli przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego na stanowisku biurowym uzasadnia ich konieczność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana