Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Koszt wykończenia elewacji cegłą elastyczną
Wykończenie elewacji powinno być estetyczne, pasować do bryły budynku oraz dawać dobrą ochronę przed wpływem czynników atmosferycznych takich jak opady, wiatr bądź mróz. Równie istotne są koszty związane z jego zakupem i montażem. Materiałem, który gwarantuje znakomitą funkcjonalność i pozwala na utrzymanie wydatków na niezbyt wysokim poziomie, jest cegła elastyczna.
Zalety cegły elastycznej
Koncepcja rozwiązania, jakim jest cegła elastyczna, została opracowana z myślą, by zapewniała efekty wizualne oraz wytrzymałość i poziom ochrony porównywalny z tradycyjnym klinkierem. Jednocześnie stworzono ją tak, żeby jej zastosowanie było prostsze, szybsze i tańsze. Cegły elastyczne gwarantują znikomą nasiąkliwość, przez co nie wchłaniają zanieczyszczeń oraz są całkowicie mrozoodporne. Z uwagi na grubość płytek i użyty materiał są lekkie, mając jednocześnie świetną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ ich lico jest formowane ręcznie, każdy element jest niepowtarzalny i ma bardzo stylowy wygląd. Bogata jest też dostępna paleta kolorów. Jednymi z najsilniejszych atutów są jednak bardzo umiarkowane koszty ich zakupu i montażu.
Jakie wydatki wiążą się z zastosowaniem cegły elastycznej na elewacji?
Cegła elastyczna należy do materiałów o niewielkiej masie, przez co nie obciąża znacząco elewacji budynku ani jego ścian nośnych. Do jej montażu nie jest więc potrzebne dodatkowe przygotowanie podłoża poza zapewnieniem, by było ono spoiste i miało odpowiednią chłonność. Wydatki ograniczają się więc do zakupu samych płytek oraz potrzebnego do ich mocowania kleju. Ponieważ klej pełni jednocześnie funkcję fugi nie ma potrzeby kupowania dodatkowego materiału. Warto pamiętać, że na ograniczenie kosztów instalowania płytek wpływa też łatwość ich docinania – nie powstają dzięki temu straty w wyniku spowodowanych tym uszkodzeń. Równie ważny jest fakt, że płytki można łatwo formować, tworząc potrzebne naroża. Wyklucza to konieczność zakupu elementów stosowanych w przypadku klinkieru sztywnego. Prosty sposób układania płytek sprawia też, że wszystkie prace można przeprowadzić samodzielnie, co z kolei eliminuje wydatki na robociznę. Niewielka ilość potrzebnych materiałów ułatwia też precyzyjne obliczenie łącznego kosztu prac przy znanej powierzchni elewacji budynku.
Cegła elastyczna dostępna pod marką Elastolith dostarczana przez firmę Haaksbergen jest łatwo dostępna w wielu sieciach sprzedaży detalicznej i hurtowniach budowlanych, jej zakup nie wymaga więc długotrwałych poszukiwań oraz związanej z tym straty czasu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana