Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy w przypadku badań gruntów wykonywane są wykopy próbne?
Niekiedy w przypadku przeprowadzania badań gruntów niezbędnych do projektowania i budowy konstrukcji budowlanych, jak również do określenia wpływu projektów budowlanych na środowisko zachodzi konieczność wykonania wykopów próbnych. O tym czym one są i kiedy znajdują zastosowanie dowiesz się natomiast z poniższego artykułu.
Czym są wykopy próbne?
Wykopy próbne przeprowadzane są w przypadku wykonywania polowych badań gruntu do celów projektowych. Są one więc stosowane w badaniach gleby w celu określenia jej struktury, składu, wytrzymałości i właściwości fizycznych. Wykopy próbne, określane także jako doły badawcze, mogą mieć wielkość od kilku centymetrów do kilku metrów głębokości i szerokości. Przy czym wymiary tego typu wyrobiska badawczego uzależnione są przede wszystkim od celu badania w ramach usługi geologiczno-inżynierskiej i rodzaju badanej gleby.
Kiedy podczas badań gruntów konieczne jest przeprowadzenie wykopów próbnych?
Wykopy próbne są niezbędne przy wykonywaniu badań geologicznych gruntu, kiedy zachodzi konieczność określenia układu jego warstw w szerszym przekroju, które nie są w stanie określić klasyczne metody badawcze. Stosowane są one również przez specjalistów, takich jak Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt ze Szczecina w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność pobrania próbek gruntów o bardzo dużej masie.
W jakim celu wykonuje się wykopy próbne?
Wykopy próbne wykonuje się w celu określenia właściwości gruntów, które są niezbędne do zaprojektowania i wykonania konstrukcji budowlanych, takich jak fundamenty, mosty, wiadukty itp. Można je również wykorzystać do określenia wpływu inwestycji budowlanych na środowisko poprzez zbadanie warstw gruntu i ocenę potencjalnych zagrożeń z nimi związanych. Dodatkowo wykopy próbne wykorzystywane są także w trakcie przeprowadzania badań geologicznych, pozwalających na określenie składu i struktury gruntów, a także ich wytrzymałości i właściwości fizycznych.
Podsumowując, wykopy próbne przeprowadzane są w przypadku badań gruntu przede wszystkim w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność przeanalizowania układu warstw podłoża gruntowego w szerszym przekroju. Dodatkowo stosowane są one także, jeśli zachodzi konieczność pobrania próbek do badań laboratoryjnych o znacznej objętości oraz masie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana