Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie piły są powszechnie stosowane w branży drzewnej?
Piły wykorzystuje się na każdym etapie odróbki drewna. Są niezbędne podczas ścinania drzew i przygotowywania ich do transportu do klientów, ale także przy wykonywaniu z nich mebli czy drobnych dekoracji. Piły różnią się między sobą wielkością, przeznaczeniem oraz dokładnością. Wiele z nich to wielkie maszyny stworzone do celów przemysłowych, ale można spotkać się także z mniejszymi, dokładniejszymi urządzeniami.
Piły, które wykorzystuje się najczęściej
Piły to podstawowe narzędzia wykorzystywane do pracy z drewnem. Używają ich właściciele warsztatów, tartaków, a czasem także gospodarstw domowych. Najczęściej można spotkać się z:
grubościówkami,
piłą formatową,
rębakami,
szlifierką szerokotaśmową,
prasami do fornitu.
Narzędzi do obróbki drewna jest więcej, ale nie oznacza to, że trzeba mieć je wszystkie, aby praca w warsztacie szła sprawnie. W wielu przypadkach wystarczy piła formatowa, która pozwala przycinać płyty do wybranych wymiarów oraz szlifierka szerokotaśmowa, za pomocą której ściera się powierzchnię obrabianego drewna tak, żeby maksymalnie ją wyrównać. Sprzęt zawsze można dokupić, kiedy pojawi się taka potrzeba.
Do dokładniejszej pracy wykorzystuje się inny rodzaj pił. Stolarze czy rzeźbiarze także potrzebują narzędzi ułatwiających im przycięcie większych kawałków drewna, ale oprócz nich potrzebują precyzyjnego sprzętu do wykończeń. W warsztatach dobrze sprawdza się:
piła tarczowa – wykorzystywana do wykonywania zdobień, łuków i bardziej skomplikowanych kątów,
piła taśmowa, której stół można dowolnie przechylać, a tym samym ciąć pod kątem,
piła stołowa, czyli klasyczny model wykorzystywany w większości warsztatów,
piła kompaktowa, wyposażona w opuszczane na ciętą powierzchnię ramię,
pilarka ręczna – najczęściej stosowana w ogrodach, ale znajdująca też swoje zastosowanie w warsztatach.
Jakie piły przydadzą się na początek?
Warsztaty czy firmy rozpoczynające swoją działalność nie muszą od razu kupować wszystkich dostępnych na rynku pił. Sklepy takie jak INTERPART oferują wiele modeli, wśród których można łatwo znaleźć niezbędne maszyny dla swojego przedsiębiorstwa. Na początek sprawdzą się te urządzenia, których nie da się zastąpić w żaden sposób. Jeśli na jakiejś pile można wykonać kilka różnych prac, nie trzeba kupować modeli, które robią to samo. Najlepsze będą więc piły uniwersalne. Dzięki ich zakupowi można sporo zaoszczędzić na reklamę i rozwój firmy. Maszyny ułatwiające pracę można dokupić w przyszłości lub skorzystać z wynajmu, który ostatnio zyskuje na popularności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana