Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie oświetlenie zastosować w kuchni?
Kuchnia jest miejscem, w którym domownicy spędzają dużo czasu. To pomieszczenie, w którym przyrządza się posiłki, zjada pyszne potrawy, spędza cenny czas z rodziną, przyjmuje gości, a czasem nawet pracuje. Oświetlenie kuchenne powinno być dostosowane do potrzeb wszystkich mieszkańców. Odpowiedni wybór lamp sprawi, że przebywanie w kuchni będzie samą przyjemnością.
Lampy sufitowe – najważniejsze źródło światła
Podstawowym źródłem światła w funkcjonalnej kuchni jest lampa sufitowa. Domownicy mogą zdecydować się na jedną, główną, reprezentacyjną lampę lub kilka rozproszonych punktów świetlnych. Światło powinno obejmować całą kuchnię – niewskazane są nieestetyczne i drażniące cienie, rzucane na ściany.
Wskazane jest, by lampy sufitowe dysponowały energooszczędnymi żarówkami. To ekologiczne rozwiązanie, które wpłynie pozytywnie na stan portfela domowników.
Zalety oświetlenia LED w kuchni
Światłem LED określamy diodę emitującą światło, występującą najczęściej w kombinacji charakterystycznych taśm, lamp, żarówek, profili. Takie rozwiązanie daje swobodę w aranżacji. Oświetlenie LED jest ekologiczne. Jeżeli chcemy umieścić je na suficie, należy skorzystać z tzw. montażu natynkowego.
Polski producent oświetlenia LED – firma GOMAR PLUS – zajmuje się, jak nazwa wskazuje, wykonywaniem opraw LED i oświetlenia akcentowego, dekoracyjnego, użytkowego, reklamowego.
Oświetlenie podszafkowe – czym jest?
Blat roboczy to miejsce, na którym przygotowuje się składniki do poszczególnych potraw, ciast. Wskazane jest, by dysponował on dodatkowym oświetleniem. Popularne rozwiązanie wykorzystuje szafki wiszące, znajdujące się nad blatem. Na ich spodzie można zainstalować małe lampki halogenowe o niedużej mocy. Jest to tzw. oświetlenie podszafkowe. Może być ono realizowane także w inny sposób – poprzez wmontowanie w dno szafek cienkich opraw lub taśm (koniecznie poziomo), w których instaluje się żarówki halogenowe.
Inne sposoby oświetlenia kuchni
W kuchniach o mniejszym metrażu można zastosować lampy kierunkowe lub plafony – dysponujące technologią LED. Plafony wykorzystuje się raczej w charakterze dekoracji, choć ich nowoczesna forma może swobodnie objąć rolę głównego oświetlenia w kuchni. Sprawdzą się także w niskich pomieszczeniach – z racji ich płaskiej formy.
Stół kuchenny również zasługuje na osobne oświetlenie, np. typu downlight (w postaci jednej lub kilku lamp z kloszem, zawsze z reflektorami i żarówkami LED). Abażury mogą występować w różnych kombinacjach, np. jako kielichy, puchary, stożki, tuby. Z powodzeniem staną się ciekawym i ładnym akcentem dekoracyjnym każdej kuchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana