Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki badaniom i analizom podlega środowisko pracy?
Kodeks pracy i jego akty wykonawcze zawierają wiele przepisów regulujących relacje pracodawców oraz pracowników, także, jeśli chodzi o kwestie związane z BHP. Do najważniejszych obowiązków pracodawcy zalicza się zapewnienie bezpiecznych warunków wykonywania zadań zlecanych osobom przez niego zatrudnionym. Zakres podejmowanych kroków będzie jednak uzależniony od tego, jaki jest profil działalności konkretnej firmy.
O co powinien zadbać pracodawca, jeśli chodzi o BHP?
Podstawowym czynnikiem determinującym kroki, jakie musi podejmować pracodawca w celu zagwarantowania bezpieczeństwa swoim pracownikom, jest charakter realizowanych zadań oraz zagrożenia występujące na poszczególnych stanowiskach pracy. Do ustalenia rodzaju koniecznych działań niezbędne będzie przejście przez kolejne etapy oceny ryzyka zawodowego. Pierwszy z nich wiąże się ze zgromadzeniem informacji służących do określenia zakresu działania przedsiębiorstwa, używanych technologii i maszyn. Drugi oznacza identyfikację poszczególnych zagrożeń pojawiających się na konkretnych stanowiskach pracy. Trzeci obejmuje oszacowanie ryzyka związanego z zagrożeniami. Czwartym etapem jest znalezienie metod pozwalających na ograniczenie albo wyeliminowanie ryzyka zawodowego, tj. dobranie metod ochrony zbiorowej albo ochrony indywidualnej dla wszystkich stanowisk pracy, które ich wymagają. Piąty etap to natomiast zgromadzenie dokumentacji dotyczącej całej procedury. Szczególnie ważne będą działania łączące się z identyfikacją zagrożeń i szacowaniem ryzyka, które mogą wymagać przeprowadzenia dodatkowych badań.
Badania i pomiary BHP
Do najważniejszych potencjalnie szkodliwych czynników występujących w środowisku pracy należy obecność substancji szkodliwych oraz panujący mikroklimat – wysoka lub niska temperatura i poziom wilgotności. Istotne będą też generowany hałas i pojawiające się wibracje, jak również zainstalowane oświetlanie.
Potrzebne pomiary mogą obejmować: dla pyłów, gazów i rozmaitych chemikaliów ustalenie poziomu najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS), najwyższego dopuszczalnego stężenia chwilowego (NDSCh) albo najwyższego dopuszczalnego stężenia pułapowego (NDSP); dla poziomu hałasu najwyższe dopuszczalne natężenie (NDN); a przy promieniowaniu maksymalna dopuszczalna ekspozycja (MDE) czy wreszcie natężenie oświetlenia. Fachową obsługą BHP, w tym ustalaniem poziomu czynników szkodliwych zajmuje się firma Inka BHP. Specjalizuje się ona nie tylko w usługach z zakresu BHP, ale także PPOŻ. Trudni się ponadto prowadzeniem szkoleń BHP, przeciwpożarowych i z udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana