Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zbudowany jest przewód kominowy?
Nieprawidłowo zbudowany przewód kominowy w domu stanowi duże zagrożenie dla domowników. Przewody kominowe wraz z przewodami wentylacyjnymi to jeden z najistotniejszych elementów w każdym budynku, warunkujący komfort i bezpieczeństwo osób, które w nim przebywają. Dowiedz się, jakie są podstawowe zasady budowy przewodów kominowych.
Jakie są funkcje przewodów kominowych?
Głównym zadaniem przewodów kominowych jest odprowadzanie na zewnątrz budynku spalin lub dymu. W każdym kominie znajdują się przewody kominowe – jest to po prostu wolna przestrzeń, która umożliwia przewodzenie powietrza, dymu i produktów spalania. Dodatkową funkcją przewodów często jest również wymiana powietrza. Muszą być odporne na wysokie temperatury, działanie kwasów i substancji, które powstają w czasie spalania paliw, służących ogrzewaniu domu.
Przeczytaj również: Jak zapobiec pożarowi sadzy kominowej?
Wyloty kominów mają znajdować się w określonych odległościach od koron drzew czy poziomu terenu. Obowiązujące prawo określa wymiary oraz stosunek długości boków względem siebie w przewodach. Istotne jest również prowadzenie ich w sposób pionowy – odchylenia nie mogą wynosić więcej niż 30 stopni na 2-metrowym odcinku. W prawidłowym zaprojektowaniu, budowie i kontroli instalacji może pomóc zakład usług kominiarskich Janusza Mitasa.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w stałą współpracę z profesjonalnym kominiarzem?
Z czego zbudowane są przewody kominowe?
Materiały wykorzystywane do budowy przewodów kominowych muszą być niepalne i odporne na oddziałujące na nie w czasie użytkowania czynniki niszczące. Obowiązkowo trzeba zadbać także o ich szczelność - kontrola kominów warunkuje bezpieczeństwo całej instalacji. Jeśli w domu czuć zapach spalenizny, występują problemy z wentylacją lub ogrzewaniem domu, należy zgłosić swoją instalację do przeglądu u kominiarza. Najczęściej do budowy kominów wykorzystuje się cegłę, ale można użyć również innych materiałów prefabrykowanych czy pustaków ceramicznych oraz keramzytowych.
Przeczytaj również: Co obejmują usługi kominiarskie?
Budowa przewodu kominowego
Standardowy przewód kominowy osadzony jest na fundamencie oraz warstwie podkładowej, nieopodal której znajduje się podkład betonowy podłogi oraz styropian lub inny materiał izolacyjny. W wyższych warstwach znajduje się cokół, miejsce odprowadzające kondensat i drzwiczki rewizyjne. Powyżej znajduje się wylot spalin z komina, kratka wentylacyjna oraz dylatacja. Każdy przewód, który w przekroju ma wymiary większe niż 0,075 m2 powinien być wydzielony z konstrukcji budynku. Chociaż budowa komina jest teoretycznie możliwa w już postawionym budynku, najlepiej myśleć o tym jeszcze na etapie przygotowań do budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana