Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zabepieczyć instalację wentylacyjną przed smogiem?
Jakość powietrza w naszych miastach nie należy do najlepszych, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Powinniśmy więc chronić się przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, w czym niezwykle pomocny może być wydajny system wentylacyjny. Czytając ten artykuł, poznasz kilka wskazówek, które pomogą ci zabezpieczyć wentylację przed smogiem i innymi niepożądanymi pyłami.
Jaką wentylację wybrać?
Byśmy mogli mówić o skutecznym eliminowaniu smogu i innych zanieczyszczeń, musimy zdecydować się na montaż odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Niestety w wielu obiektach nadal króluje wentylacja grawitacyjna, która nie należy do zbyt efektywnych rozwiązań. Do pomieszczeń wpada oczywiście powietrze z zewnątrz, jednakże nie jest ono w żaden sposób oczyszczone. W ten sposób gdy okoliczni mieszkańcy ogrzewają się paliwem wątpliwej jakości, zastosowanie wspomnianego systemu sprawi, że wszystkie emitowane przez nich zanieczyszczenia przedostaną się do naszego domu. Znacznie lepiej będzie więc skorzystać z rekuperacji, nazywanej też wentylacją mechaniczną. W tym przypadku powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym jest oczyszczane z wszelkich pyłów. Dodatkowo eliminowane są wówczas zarodniki pleśni oraz grzybów, a co równie ważne, do pomieszczeń nie przedostają się popularne alergeny. Cecha ta może okazać się zbawienna dla osób zmagających się z alergią, astmą oraz innymi chorobami układu oddechowego.
Przeczytaj również: Grawitacyjna czy mechaniczna? Jaką wentylację do domu wybrać?
Znaczenie filtrów w instalacjach wentylacyjnych
Odpowiedni system jest rzecz jasna istotny, jednakże znaczenie mają również zainstalowane filtry. Na szczęście rzetelni sprzedawcy, na przykład hurtownia wentylacyjna Pefra z Wrocławia, w swojej ofercie posiadają wiele komponentów tego typu, o zróżnicowanych parametrach. Przed zakupem warto więc skonsultować się ze specjalistą, by wybrać model odpowiadający naszym potrzebom. Dla przykładu filtry wstępne nie zapewnią wystarczającej ochrony, gdyż eliminują wyłącznie największe zanieczyszczenia, takie jak liście czy owady. Chcąc nie dopuścić do przenikania smogu, powinniśmy postawić na filtry węglowe. Wykorzystują one aktywny węgiel, co oprócz eliminacji pyłów, uwolni nas również od uciążliwych zapachów powstających podczas spalania paliw kopalnych. Na rynku dostępne są jeszcze filtry absolutne, potrafiące przechwytywać bakterie oraz wirusy. Ten rodzaj stosuje się jednak głównie w szpitalach, laboratoriach i innych obiektach wymagających maksymalnej sterylności. Na koniec warto zauważyć, że aby wspomniane komponenty spełniały swoją rolę, musimy je regularnie wymieniać. Najlepiej zrobić to po zakończeniu zimy, a dokładne wytyczne znajdziemy w materiałach otrzymanych od producenta.
Przeczytaj również: Czy rekuperacja może zastąpić konwencjonalne ogrzewanie?
Przeczytaj również: Jakie są sposoby na zapewnienie wentylacji pod zadaszeniem tarasu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana