Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wykonać hydroizolację dachu płaskiego?
Dachy płaskie to rozwiązanie stosowane na wielu budynkach. Często wykonuje się je na większych obiektach przemysłowych czy handlowych, a także domach jedno- i wielorodzinnych. Ich zaletą jest możliwość pełnego wykorzystania przestrzeni znajdującej się na najwyższej kondygnacji, a także łatwego rozprowadzania potrzebnych instalacji w przypadku budowli o przeznaczeniu komercyjnym. Ich specyfika wymaga jednak użycia dobrej hydroizolacji.
Dlaczego hydroizolacja jest ważną częścią dachu płaskiego?
Zadaniem każdego dachu jest ochrona wnętrza budynku oraz jego konstrukcji przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, chłód, nasłonecznienie i opady atmosferyczne – deszcz oraz zalegający śnieg. W przypadku dachów płaskich nachylenie połaci jest stosunkowo niewielkie i wynosi zazwyczaj około 5%. Oznacza to wprawdzie zachowanie spadku pozwalającego na spływanie wody, jednak przy większych deszczach wiąże z ryzykiem tworzenia się zastoisk i kałuż, ponieważ tempo, w jakim będzie się po powierzchni dachu przemieszczała woda, nie będzie tak szybkie, jak przy dachach spadzistych. Dla ochrony termoizolacji oraz całej struktury nośnej, a także wnętrza obiektu konieczne będzie zadbanie o to, by dach zachował swoją szczelność. Niezależnie od tego, jaki rodzaj dachu płaskiego zostanie ułożony na obiekcie – stropodach wentylowany, tradycyjny dach płaski albo jego wersja odwrócona – do najważniejszych kwestii będzie należało zabezpieczenie połaci przed przenikaniem wody.
Jakie materiały mogą być wykorzystane przy budowie dachu płaskiego?
Na dachach płaskich można stosować różne rodzaje pokryć dachowych. Do popularnych należy wykorzystanie papy termozgrzewalnej. Materiał tego rodzaju jest wykonany z dwóch warstw bitumu – dolnej służącej do mocowania do podłoża i górnej będącej bitumem połączonym z odpowiednią posypką zabezpieczającą przed przegrzaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi – oraz osnowy stanowiącej szkielet i odpowiedzialnej za elastyczność i wytrzymałość całości. Inną opcją jest skorzystanie z membran dachowych, które wykonuje się z tworzyw sztucznych. Zwykle są to popularne elastomery PVC (polichlorek winylu) albo EPDM (terpolimer etylenowo-propylenowo-dienowy). Są bardziej elastyczne oraz odporne na zerwanie i rozciąganie, niż papa, a przy tym znacznie dłużej niż ona zachowują swoje właściwości. Plusem ich użycia jest też łatwe łączenie – przy użyciu gorącego powietrza albo kleju, jak również proste mocowanie z zastosowaniem łączników mechanicznych lub rozpylanego na podłoże kleju.
Firmą zajmującą się układaniem hydroizolacji na dachach płaskich jest Hydrosystem Dachy. Zajmuje się on także wykonywaniem tarasów, zielonych dachów, a także parkingów podziemnych i dachów przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana