Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wykonać dach z blach dachówkowych i trapezowych?
Blacha dachowa występuje w formie dachówki i blachy trapezowej. Pomijając kształt, wspólną cechą materiałów jest lekkość, a zatem przy montażu nie ma konieczności wykonywania skomplikowanej konstrukcji nośnej. Na rynku dostępne jest blacha w arkuszach i modułach. Do dachu dwuspadowego sprawdzą się podłużne panele a przy bardziej skomplikowanej konstrukcji i sporej liczbie załamań warto sięgnąć po blachę modułową. Pozwoli to zmniejszyć straty materiałowe przy docinaniu.
Przygotowanie dachu do pokrycia blachą
Blachodachówkę i blachę trapezową montuje się na ruszcie z kontrłat i łat drewnianych zaimpregnowanych odpowiednim środkiem chroniącym przed grzybami. Przy każdym modelu blachy konieczne jest dostosowanie właściwego rozstawu łat, który definiują producenci w kartach technicznych wyrobów. Arkusze blachy montuje się na sztywno i wkręca w najniższym punkcie fali w łatę bezpośrednio przed przetłoczeniem poprzecznym lub przetłoczeniem trapezu. Więźba dachowa pracuje pod wpływem czynników atmosferycznych, dlatego pokrycie może się odkształcać. Jeśli blacha nie zostanie wystarczająco sztywno przykręcona, to wkręty mogą się wyrwać.
Kolejność układania dachów z blachy
Wykonywaniem dachów w Lesznie zajmuje się hurtownia pokryć dachowych Tyliński. Montaż blachy przebiega zawsze wedle ustalonego schematu:
Przygotowanie łatowania i ułożenie folii paroizolacyjnej
Montaż okuć – wykonuje się obróbki blacharskie pasa okapu, komina i ścianek lukarn
Rozplanowanie układu blachy – odpowiednie rozlokowanie pozwala ograniczyć straty materiałowe
Montaż arkuszy z blachy – montaż zaczyna się od okapu a rzędy układa się w stronę kalenicy
Wykończenie kalenic i narożników dachowych gąsiorami
Ułożona blacha powinna wystawać poza obręb dachu – dopiero na końcu przycina się ja do odpowiedniej długości. Najważniejsze jest zawsze ułożenie pierwszego rzędu arkuszy, który powinien być równoległy do linii okapu. Podczas krycia poszczególne arkusze i moduły muszą na siebie zachodzić na szerokość grzbietu fali.
Oferowane we wspomnianej hurtowni z Leszna blachodachówki i blachy trapezowe przykręca się wkrętami samonawiercającymi – farmerskimi. Długie wkręty służą do mocowania do łat a krótsze do łączenia arkuszy. Do uszczelnienia otworów montażowych stosuje się podkładki z gumy. Blachę należy ciąć na zimno nożycami ręcznymi lub skokowymi, czyli niblerami. Wówczas przycięte krawędzie samoistnie pokrywają się warstwą cynku, a więc nie ma ryzyka powstawania korozji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana