Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać rekuperator dla domu?
Rekuperator to główny element wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli potocznie rekuperacji. Urządzenie to odpowiada za odzyskiwanie energii z powietrza wywiewanego, a następnie „zwracanie” jej z powrotem razem z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń wewnątrz obiektu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dobrać rekuperator do domu. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze rekuperatora?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rekuperatorów. Poszczególne modele różnią się od siebie dość istotnie. Urządzenie, które będzie pasować do jednego budynku może kompletnie nie sprawdzić się w drugim. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy więc dokładnie przejrzeć oferty kilku firm i porównać ze sobą oferowane przez nie urządzenia.
Przeczytaj również: Jak wygląda montaż rekuperacji?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions ze Szczecina, który w swojej ofercie posiada wysokiej jakości rekuperatory: Jednym z najważniejszych parametrów każdego rekuperatora jest wydajność. Z reguły im większy obiekt, tym wydajność urządzenia powinna być większa. Tylko w takim przypadku będzie ono gwarancją sprawnej wymiany powietrza we wszystkich pomieszczeniach w budynku. Dla domów o powierzchni powyżej 100 m² wydajność rekuperatora nie powinna być mniejsza niż 300 m³/h. Przed zakupem warto sprawdzić wymagane parametry dla minimalnego i maksymalnego strumienia wymiany powietrza w budynku, a także wykonać projekt całej instalacji. Pomoże to uniknąć błędów związanych z doborem urządzenia o nieprawidłowych parametrach.
Jaki rodzaj rekuperatora wybrać?
Wybór konkretnego rodzaju rekuperatora zależny jest od miejsca montażu, ilości dostępnej przestrzeni oraz układu poprowadzonej instalacji. W przypadku mniejszych metrażów, w których ograniczona przestrzeń jest sporym problemem, polecamy zakup rekuperatora podwieszanego przy suficie. Modele te mają płaską konstrukcję i niewielki rozmiar, dzięki czemu zmieszczą się w każdym budynku.
W starszych domach poddawanych pełnej termomodernizacji dobrym rozwiązaniem jest instalacja rekuperatora ściennego. Urządzenia te charakteryzują się prostą budową i łatwym montażem. To jednostki bezkanałowe, które umieszcza się bezpośrednio w ścianie każdego pomieszczenia w budynku. Brak sieci kanałów do rekuperacji sprawia, że eksploatacja oraz ewentualny serwis tych urządzeń są znacznie prostsze.
Inwestycja w system rekuperacji w Koszalinie lub innym polskim mieście to doskonały sposób na poprawę jakości powietrza oraz obniżenie rachunków za energię cieplną. Rekuperator nie tylko odzyskuje ciepło, co wpływa na oszczędność energii, ale również oczyszcza powietrze z kurzu, smogu, bakterii i wirusów. Przekłada się to na zwiększenie komfortu przebywania wewnątrz budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana