Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiegają nowoczesne prace tynkarskie?

Tynkowanie to jedna z podstawowych prac wykończeniowych, która pozwala na wyrównanie powierzchni ścian i przygotowanie ich do nakładania kolejnych warstw wykończeniowych w postaci farb, tapet czy innych materiałów. Na przestrzeni lat metody związane z tymi pracami znacznie się rozwinęły, w ostatnim czasie prym wiedzie natomiast maszynowe tynkowanie ścian.
Czym jest maszynowe tynkowanie?
Tynkowanie maszynowe to nowoczesna alternatywa dla nakładania tynków na ściany w sposób ręczny za pomocą odpowiednich narzędzi. Polega ono na rozprowadzaniu tynków poprzez ich natryskiwanie za pomocą specjalistycznych agregatów tynkarskich, rozrzucających zaprawę po ścianach pod ciśnieniem generowanym przez sprężone powietrze. Z tego względu powinno być ono wykonywane przez doświadczone osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia z posługiwania się tego typu maszynami.
Zalety tynkowania ścian z zastosowaniem agregatów tynkarskich
Tynkowanie maszynowe polecane jest przede wszystkim w przypadku kiedy trzeba otynkować dużą powierzchnię. Dzięki tej metodzie można to bowiem wykonać szybko oraz sprawnie, co przekłada się na krótki czas realizacji prac. Oprócz tego do zalet zastosowania agregatów tynkarskich zaliczyć można także możliwość nakładania za ich pomocą zarówno klasycznych tynków cementowo-wapiennych, jak i gipsowych oraz lekkich, a także to, że wykonywane za ich pomocą powierzchnie cechują się większą wytrzymałością.
Jak przebiega maszynowe tynkowanie ścian?
Tynkowanie ścian z zastosowaniem agregatów tynkarskich dostępnych do kupienia między innymi w ofercie firmy PAGAT przebiega w odmienny sposób w zależności od rodzaju zastosowanego tynku. Za każdym razem jednak w pierwszej kolejności tynkowane są natomiast zawsze stropy, a dopiero następnie ściany. Jeśli chodzi o sam przebieg prac, w przypadku tynków trójwarstwowych składa się on z:
- przygotowania podłoża do tynkowania,
- mechanicznego wykonania obrzutki na podłożu,
- mechanicznego wykonania narzutu tynku,
- mechanicznego wykonania narzutu gładzi,
- ręcznego wykonania tak zwanych ościeży.
Przy czym nanoszenie warstw tynku na ściany wykonywane jest z zastosowaniem agregatu tynkarskiego, z kolei ściąganie, zacieranie i wygładzanie powierzchni wymaga już prac ręcznych. Tynki jednowarstwowe nakłada się natomiast za pomocą agregatu, a następnie rozprowadza łatą H i wyrównuje go po odpowiednim czasie łatą trapezową. Kolejny etap to zwilżenie tynku mgłą wodną i jego wygładzenie z zastosowanie pacy gąbczastej oraz używanej już po podeschnięciu powierzchni kielni szwajcarskiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana