Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak podzielić działkę?
Podział większej działki budowlanej na mniejsze parcele zwykle okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla większości właścicieli tego typu nieruchomości. Trzeba jednak mieć świadomość, że całe przedsięwzięcie musi odbywać się z wytycznymi znajdującymi się w wydanej decyzji o warunkach zabudowy albo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź koniecznie, w jaki sposób przebiega proces podziału działek.
Etapy podziału działki
Procedura parcelowania działek budowlanych odbywa się w ściśle określony sposób. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest zaangażowanie profesjonalnego geodety zatrudnionego w takiej firmie, jak GEOMap. Na początkowym etapie całego procesu należy najpierw sporządzić wstępny plan podziału na mapie zasadniczej lub kopii mapy kastralnej. Należy tam wyznaczyć granice danej nieruchomości oraz planowanego podziału wraz z oznaczeniem powierzchni całej parceli, oraz propozycją dostępu do drogi publicznej dla każdego wyznaczonego gruntu. Następnie składa się w urzędzie wniosek o zaopiniowaniu planu podziału działki. Po zbadaniu celu przedsięwzięcia odpowiedni organ administracyjny zatwierdza wstępny plan. Wówczas geodeta przystępuje do sporządzenia właściwego projektu. Po opracowaniu określonych dokumentów trafiają one do ośrodka dokumentacji kartograficznej i geodezyjnej. W dalszej kolejności przekazuje się do urzędu wniosek o podział nieruchomości. Istotne przy tym jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów w wyznaczonym terminie. Po załatwieniu wszystkich wymienionych formalności należy czekać na to, aż decyzja zatwierdzająca podział działki stanie się ostateczna. Dzieje się tak, gdy minie termin odwołania od niej. Następnie dokonuje się stosownego wpisu w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości.
Podział działki rolnej – czy jest możliwy?
Działki rolne w określonych sytuacjach także mogą podlegać podziałowi. Prawo dopuszcza taką możliwość wówczas, gdy powstałe w wyniku parcelowania nieruchomości gruntowe będą miały powierzchnię do 0,3 ha. Podział działki rolnej często przeprowadza się też po to, aby uregulować granice pomiędzy sąsiadującymi ze sobą nieruchomościami. Koszty usług geodezyjnych przy parcelowaniu działek zależą od powierzchni danego obszaru. Zwykle są to wydatki rzędu kilku tysięcy złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana