Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak montować okna, by ograniczyć straty ciepła?
Ciepły montaż okien to sposób na wyeliminowanie mostków termicznych w newralgicznych punktach łączenia okna z murem. W efekcie wpływa to na obniżenie rachunków za ogrzewanie i większy komfort użytkowników obiektu. To również sposób na uszczelnienie mostków termicznych i redukcję tworzenia się pleśni. Jakie okna wybierać i jak je montować?
Jak przebiega ciepły montaż okien?
Pierwszy etap prawidłowego, ciepłego montażu okien związany jest z przygotowaniem otworu odpowiadającego wymiarom ramy okiennej. Należy także utrzymać przestrzeń dylatacyjną (kilkanaście mm), którą wypełnia się pianką montażową. Następnie trzeba dokładnie oczyścić otwór z zanieczyszczeń i zagruntować go, a wewnętrzną wnękę ościeżnicy wykleja się taśmą paroszczelną (zewnętrzną natomiast paroprzepuszczalną). Aby uchronić się od powstawania mostku termicznego, stosuje się także kotwy i dyble mocujące. Montaż okien PCV i aluminiowych w ścianie jednowarstwowej wykonuje się w połowie grubości ściany. W ścianie dwuwarstwowej z kolei – przy zewnętrznej krawędzi ściany. Ostatni etap ciepłego montażu to doklejenie taśmy zewnętrznej do muru oraz wypełnienie dylatacji między ościeżnicą a ścianą, pianką montażową.
Przeczytaj również: Okna aluminiowe czy PCV - które z nich lepiej wybrać?
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?
Montaż okien w domu energooszczędnym, wymaga także doboru właściwej stolarki. Okna w takim budynku powinny dobrze zatrzymywać ciepło we wnętrzu, równocześnie umożliwiając pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Dobrym wyborem są okna PCV o współczynniku ciepła nie większym niż 1 W/ (m2 x K). Duże znaczenie odgrywa również współczynnik przepuszczalności światła. To od niego zależy, jaka część promieni słonecznych będzie docierać do pomieszczenia. Rekomendowana wysokość współczynnika wynosi ponad 70%. Tego typu rozwiązania oferuje m.in. sprzedawca okien Mont-Plast z Łodzi, który dba o jakość swoich produktów i spełniane przez nie normy.
Przeczytaj również: Czy okna plastikowe trzeba w jakikolwiek sposób pielęgnować?
Dlaczego ciepły montaż okien to dobre rozwiązanie?
Ciepły montaż okien pozwala ograniczyć straty ciepła i mostki termiczne budynku. Paroprzepuszczalna część zabezpiecza izolację przed szkodliwym działaniem wilgoci z zewnątrz. Pianka poliuretanowa z kolei szczelnie wypełnia przestrzeń między ścianą a ramą okna. To także element pełniący rolę izolacji termicznej oraz akustycznej. Paroszczelna taśma okna powoduje natomiast, że szczelina między oknem a murem budynku jest zabezpieczona przez zawilgoceniem. Warto wybierać nie tylko renomowanych sprzedawców okien, ale przede wszystkim profesjonalne firmy, które pomogą w prawidłowym montażu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana