Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają powietrzne pompy ciepła?
Zyskujące w naszym kraju na coraz większej popularności pompy ciepła dzielą się na trzy podstawowe rodzaje pod względem dolnego źródła, z którego pobierają one energię cieplną przekazywaną do budynku, a są nimi gruntowe, wodne oraz powietrzne pompy ciepła. W tym artykule skupiamy się jednak wyłącznie na ostatnich z nich, omawiając ich działanie oraz rodzaje, a także najważniejsze zalety.
Na czym polega działanie powietrznych pomp ciepła?
Działanie powietrznych pomp ciepła opiera się na pobieraniu, jak sama ich nazwa wskazuje energii cieplnej z powietrza znajdującego się poza budynkiem i przekazywania jej do obiegu grzewczego znajdującego się w jego wnętrzu. Główną różnicą między powietrzną pompą ciepła, której montaż w oferuje między innymi firma NTW Airconomic z Sieradza, a pozostałymi modelami tego typu urządzeń grzewczych jest to, że jest ona w stanie dostarczać ciepło do budynku bez konieczności zastosowania w tym celu cieczy, na przykład za pomocą klimakonwektorów.
Przeczytaj również: Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją?
Rodzaje powietrznych pomp ciepła ze względu na ich konstrukcje
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów pomp, modele powietrzne dzielą się również na dwa rodzaje pod względem ich budowy. Pierwsze z nich to powietrzne pompy ciepła typu monoblok, które składają się z jednego modułu montowanego na zewnątrz. W związku z tym zawarte są w nim wszystkie podzespoły jednostki niezbędne do jej poprawnej pracy. Drugi rodzaj powietrznych pomp ciepła to natomiast modele typu split, które składają się z dwóch modułów — jednego instalowanego na zewnątrz budynku, a drugiego wewnątrz. Moduł zewnętrzny wyposażony jest w parownik, wentylator, sprężarkę oraz zawór rozprężny, z kolei wewnętrzny wkraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa c.o. Cały system łączony jest natomiast specjalnymi rurami.
Przeczytaj również: Czy przy pomocy pompy ciepła można ogrzewać wodę w basenie?
Jakie są główne zalety tego typu pomp ciepła?
Omawiany rodzaj pomp ciepła jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim z tego, że montaż powietrznej pompy ciepła przebiega o wiele sprawniej i jest tańszy niż w przypadku modeli gruntowych czy wodnych. Dodatkowo z powodzeniem mogą być one także stosowane nie tylko w nowopowstających, ale także modernizowanych budynkach, bez konieczności ingerowania w działkę, na której jest posadowiony dom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana