Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają powietrzne pompy ciepła?
Dążenie do korzystania z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, co podyktowane jest zarówno kwestiami ideologicznymi, jak i czysto ekonomicznymi, sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się na ekologiczne rozwiązania w zakresie instalacji CO. Przykładem takiej zielonej technologii są pompy ciepła, wśród których wyróżniamy pompy powietrzne. Podpowiadamy, czym charakteryzują się te urządzenia!
Zasady działania powietrznej pompy ciepła
Pompy ciepła to elementy instalacji CO umożliwiające wykorzystywanie energii cieplnej, która kumulowana jest w środowisku naturalnym, a dokładnie w gruncie, wodzie, a także w powietrzu. W poniższym tekście zajmiemy się tym ostatnim wariantem, czyli powietrznymi pompami ciepła. Sposób działania jest w ich przypadku taki sam, jak w innych modelach pomp i polega na wykorzystaniu zasad termodynamiki, a dokładnie naturalnej wymiany ciepła.
Przeczytaj również: Powietrzne pompy ciepła i ich zalety
Pompa pozyskuje energię cieplną ze środowiska, przy czym w przypadku omawianego wariantu, kluczowym kryterium jest temperatura atmosfery – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Grund, która specjalizuje się w zakresie nowoczesnych rozwiązań dla instalacji budowanych. – Następnie układ przekazuje pobrane ciepło do wewnętrznego obiegu w budynku czy mieszkaniu za pośrednictwem zjawiska sprężenia. Jest to możliwe nawet przy ujemnych temperaturach za sprawą specjalnie dobranego czynnika chłodzącego, dzięki któremu urządzenie bez względu na warunki zewnętrzne dostarczy więcej energii, niż zużyje jej do pobrania ciepła – dodaje.
W ten właśnie sposób można zarówno ogrzewać, jak i chłodzić pomieszczenia w budynku, a także podgrzewać wodę użytkową.
Powietrzne pompy ciepła. Dlaczego warto?
Powietrzne pompy ciepła są bezobsługowe i pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją instalacji CO. Mogą współpracować z innymi energooszczędnymi urządzeniami, np. panelami fotowoltaicznymi czy ogrzewaniem podłogowym. Warto również zwrócić uwagę na fakt tańszej oraz łatwiejszej instalacji tego modelu pompy w porównaniu do tradycyjnych gruntowych pomp ciepła w Mysłowicach wymagających odpowiednio przygotowanej działki, na której trzeba przeprowadzić kosztowne prace ziemne polegające na wykonaniu wykopu pod studnię i położeniu rur.
Przeczytaj również: Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją?
Dzięki temu powietrzne pompy ciepła sprawdzą się znakomicie nie tylko w przypadku nowych inwestycji, ale również jako element termomodernizacji starszych obiektów. Mówiąc o pompach ciepła, nie sposób pominąć głównej zalety tej technologii, a mianowicie jej ekologicznego charakteru. Pamiętajmy przy tym, że rozwiązania przyjazne dla środowiska są dzisiaj często dotowane. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na instalację powietrznych pomp ciepła.
Przeczytaj również: Czy przy pomocy pompy ciepła można ogrzewać wodę w basenie?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana