Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa kanalizacja grawitacyjna?
Kanalizacja grawitacyjna to obecnie najczęściej stosowany typ instalacji – w budownictwie mieszkaniowym zdecydowanie rzadziej stosowane są inne rozwiązania, na przykład kanalizacje ciśnieniowe. Praca kanalizacji musi być cicha i nieuciążliwa dla mieszkańców a zastosowane rozwiązania powinny gwarantować efektywność i drożność całego systemu przez wiele lat.
Zasada działania kanalizacji grawitacyjnej
Jak sama nazwa wskazuje, praca kanalizacji grawitacyjnej wykorzystuje ciężar ścieków, które spływają właśnie pod wpływem grawitacji. O niezawodności i drożności instalacji decyduje już sam projekt oraz sposób wykonania – ważne jest bowiem zachowanie odpowiednich spadków i zastosowanie rur o właściwych średnicach. Z każdego urządzenia sanitarnego ścieki trafiają do pionów kanalizacyjnych, a następnie do przewodów poziomych. Do odbiorników, czyli szamb, oczyszczalni ścieków lub sieci kanalizacyjnej nieczystości trafiają za pośrednictwem głównego przewodu odpływowego.
Kanalizacja grawitacyjna uznawana jest za najmniej awaryjną ze wszystkich pozostałych systemów. Warunkami, które decydują o możliwości budowy sieci działającej w sposób grawitacyjny, są zwarta zabudowa, nośne grunty oraz odpowiedni spadek terenu. Warto wiedzieć, że zwierciadło wód gruntowych musi znajdować się na głębokości około 0,5 metra od wykopu.
Poszczególne rury stosowane do budowy kanalizacji muszą być szczelne i wytrzymałe na obciążenia zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne, a także chemiczne, jakie mogą powstać na skutek oddziaływania agresywnych substancji trafiających do ścieków.
Sposoby usuwania usterek kanalizacji grawitacyjnej
Jak każda inna sieć, tak samo kanalizacja grawitacyjna może ulec pewnym defektom na skutek standardowej eksploatacji. Rury mogą bowiem popękać lub się rozłączyć, a także zatkać. Bezwykopową naprawą rur zajmuje się przedsiębiorstwo KAN-FIX. Pojedyncze lub punktowe uszkodzenia rurociągu naprawiane są metodą natryskową z użyciem polimeru. Firma wykonuje także renowację przewodów sanitarnych polegającą na udrażnianiu i uszczelnianiu przewodów oraz napowietrzaniu instalacji poprzez usuwanie nagromadzonych gazów powstających podczas przepływu ścieków.
Udrażnianie kanalizacji metodą bezwykopową oznacza możliwość natychmiastowego usunięcia awarii bez niepotrzebnego kucia ścian i przekopywania działki. Polimer zastyga wewnątrz układu hydraulicznego i skutecznie go uszczelnia, zapełniając dokładnie wszystkie ubytki. Inną metodą jest relining, czyli naprawa rur od środka poprzez wsadzenie w stary przewód nowej rury i jej unieruchomieniu specjalnym wypełniaczem. Jest to także całkowicie nieinwazyjna dla otoczenia metoda.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana