Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrze zaizolować fundamenty?
Dobrze wykonana izolacja fundamentów jest niezwykle istotna. Chroni ona budynek przed wyziębianiem oraz szkodliwym działaniem wilgoci. Gdy na tym etapie zostaną popełnione błędy, budynek może stać się droższy w utrzymaniu, a na ścianach może pojawić się grzyb. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie zabezpieczyć fundamenty. Sprawdź nasze wskazówki.
Co warto wiedzieć o izolacji fundamentów?
Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. To od ich stanu zależy stabilność całego budynku, dlatego zawsze powinny być wykonane naprawdę solidnie. Przy wznoszeniu fundamentów nie można jednak zapomnieć o ich właściwej izolacji, która zabezpieczy cały obiekt przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz zapobiegnie nadmiernym stratom ciepła. Gdy jej zabraknie, może dojść do zawilgocenia ścian, a w konsekwencji do złuszczania się farby oraz pojawienia się grzybów i pleśni. Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje hydroizolacji – poziomą i pionową. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na wykonanie domu pod klucz?
Izolacja pozioma to podstawa
Mur, do którego dostanie się woda, zasysa ją w górę. Zjawisko to, zwane podciąganiem kapilarnym, jest bardzo niebezpieczne dla budynków. Aby się przed nim zabezpieczyć, układa się tzw. izolację poziomą. Zazwyczaj umieszcza się ją między ławą a ścianą fundamentową i na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych. Do wykonania takiej izolacji dawniej wykorzystywało się papę z lepikiem, dziś popularne są również masy polimerowo-bitumiczne, zaprawy polimerowo-cementowe oraz folia PVC. Najwyższej jakości materiały dostarcza m.in. producent chemii budowlanej ImmerBau. Powstała w ten sposób warstwa ochronna sprawia, że nawet jeśli dojdzie do zawilgocenia fundamentów, woda nie przedostanie się wyżej.
Warto zainwestować w izolację pionową
Aby izolacja fundamentów w pełni spełniała swoją funkcję, warto zainwestować również w tzw. izolację pionową, którą układa się na powierzchni ścian fundamentowych, aby powstrzymać wilgoć przed wniknięciem w ściany. Należy pamiętać, że od strony zewnętrznej warstwę izolacji pionowej powinno się zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu wykorzystuje się m.in. materiał ociepleniowy. Obecnie jest to bardzo popularne rozwiązanie, mimo że niegdyś myślano, że ocieplanie fundamentów nie jest konieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana