Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrze zaizolować fundamenty?

Spis treści
- Co warto wiedzieć o izolacji fundamentów?
- Izolacja pozioma to podstawa
- Warto zainwestować w izolację pionową
Dobrze wykonana izolacja fundamentów jest niezwykle istotna. Chroni ona budynek przed wyziębianiem oraz szkodliwym działaniem wilgoci. Gdy na tym etapie zostaną popełnione błędy, budynek może stać się droższy w utrzymaniu, a na ścianach może pojawić się grzyb. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie zabezpieczyć fundamenty. Sprawdź nasze wskazówki.
Co warto wiedzieć o izolacji fundamentów?
Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. To od ich stanu zależy stabilność całego budynku, dlatego zawsze powinny być wykonane naprawdę solidnie. Przy wznoszeniu fundamentów nie można jednak zapomnieć o ich właściwej izolacji, która zabezpieczy cały obiekt przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz zapobiegnie nadmiernym stratom ciepła. Gdy jej zabraknie, może dojść do zawilgocenia ścian, a w konsekwencji do złuszczania się farby oraz pojawienia się grzybów i pleśni. Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje hydroizolacji – poziomą i pionową. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na wykonanie domu pod klucz?
Izolacja pozioma to podstawa
Mur, do którego dostanie się woda, zasysa ją w górę. Zjawisko to, zwane podciąganiem kapilarnym, jest bardzo niebezpieczne dla budynków. Aby się przed nim zabezpieczyć, układa się tzw. izolację poziomą. Zazwyczaj umieszcza się ją między ławą a ścianą fundamentową i na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych. Do wykonania takiej izolacji dawniej wykorzystywało się papę z lepikiem, dziś popularne są również masy polimerowo-bitumiczne, zaprawy polimerowo-cementowe oraz folia PVC. Najwyższej jakości materiały dostarcza m.in. producent chemii budowlanej ImmerBau. Powstała w ten sposób warstwa ochronna sprawia, że nawet jeśli dojdzie do zawilgocenia fundamentów, woda nie przedostanie się wyżej.
Warto zainwestować w izolację pionową
Aby izolacja fundamentów w pełni spełniała swoją funkcję, warto zainwestować również w tzw. izolację pionową, którą układa się na powierzchni ścian fundamentowych, aby powstrzymać wilgoć przed wniknięciem w ściany. Należy pamiętać, że od strony zewnętrznej warstwę izolacji pionowej powinno się zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu wykorzystuje się m.in. materiał ociepleniowy. Obecnie jest to bardzo popularne rozwiązanie, mimo że niegdyś myślano, że ocieplanie fundamentów nie jest konieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana