Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak czyścić domową klimatyzację?

Domowe urządzenia klimatyzacyjne można czyścić w prosty sposób. Nie musisz mieć do tego ani specjalistycznego sprzętu, ani tym bardziej żadnych uprawnień. Kluczowe w kontekście czyszczenia jest ustalenie rodzaju zainstalowanego urządzenia. Możesz korzystać z mobilnej klimatyzacji lub sprzętu typu split, który posiada wymiennik ciepła na zewnątrz budynku. Sam proces czyszczenia ogranicza się jednak do wykonania bardzo podobnych czynności. Oto one!
Czyszczenie domowej klimatyzacji mobilnej
Zanim przejdziesz do konserwacji, odłącz urządzenie z zasilania elektrycznego. To bardzo ważne dla Twojego zdrowia a może nawet życia. Według firmy IN-THERM zajmującej się montażem klimatyzacji pierwszy krok to wyjęcie filtra. Ustal, czy producent przewidział filtry jednorazowe, czy może wielokrotnego użytku. Jeśli ich żywotność jest przedłużona, wystarczy umyć filtr letnią wodą z delikatnym detergentem, a potem spryskać środkiem bakteriobójczym. Kolejny krok to odgrzybianie. Warto wykonywać je cyklicznie nawet raz na 6 miesięcy. Do tego służą odpowiednie preparaty w aerozolu lub sprayu, które kieruje się do wnętrza klimatyzatora. Pamiętaj, że mają one silny zapach, dlatego najlepiej jest nanosić je przy otwartym oknie. Na koniec wystarczy tylko dokładnie wytrzeć nawiew z kurzu i umyć tackę na skropliny.
Czyszczenie klimatyzacji typu split
W przypadku takiego rodzaju urządzenia prace dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje konserwację elementu zainstalowanego w pomieszczeniu. Zacznij od demontażu filtra, po czym dokładnie go umyj. W kolejnym kroku skieruj do wnętrza klimatyzatora odpowiedni preparat chemiczny, rekomendowany przez producenta. Spływając po wymienniku ciepła, oczyści go. Na końcu pamiętaj o pozbyciu się zanieczyszczeń z tacy na skropliny. Teraz przychodzi czas na element zewnętrzny. To on zasysa powietrze z zewnątrz, więc może mieć w sobie sporo pyłu, kurzu, a nawet liści. Należy się ich pozbyć, po czym spryskać chłodnicę preparatem chemicznym i opłukać wodą. Pamiętaj, że sprawna klimatyzacja to nie wszystko – zadbaj też o odpowiednią wentylację. W łódzkim zaprojektuje ją dla Ciebie np. firma IN-THERM. Pamiętaj, że przy czyszczeniu klimatyzacji liczy się bezpieczeństwo. Zawsze odłączaj urządzenie od prądu i korzystaj ze środków ochrony osobistej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana