Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie wykorzystuje się kable skrętkowe?
Kable skrętkowe należą do najczęściej spotykanych rodzajów okablowania. Pomimo tego, że zostały wynalezione jeszcze w XIX wieku przez Alexandra Grahama Bella, do dziś znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Ich współczesnym wcieleniem jest skrętka komputerowa, która pomimo nazwy używana jest nie tylko w sieciach komputerowych. Gdzie wykorzystuje się kable skrętkowe?
Zastosowanie skrętki komputerowej
Początkowo zakładano, że skrętka komputerowa będzie wykorzystywana wyłącznie do przesyłania danych cyfrowych w systemach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Dzięki swoim licznym zaletom, takim jak odporność na zakłócenia, wysoka elastyczność, wielość dostępnych rodzajów oraz mały przekrój, znalazła ona jednak zastosowanie w wielu innych aplikacjach. Kable skrętkowe są powszechnie stosowane w analogowych systemach wideo, systemach monitoringu z kamerami HD czy systemach telewizji dozorowej IP wykorzystujących technologię PoE. Używa się ich także do tworzenia innych systemów bezpieczeństwa, takich jak SSWiN, KD, domofonowych i wideodomofonowych.
Zastosowania skrętki obejmują także urządzenia elektroniczne, które są przystosowane przez producentów do wykorzystania w roli medium transmisji. Mowa tu o różnego rodzaju transmiterach obrazu z funkcją KVM, czyli możliwością podłączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz czy klawiatura, a także transmiterach sygnału HDMI i USB. Kable skrętkowe są konstrukcją bardzo uniwersalną i jeszcze przez wiele lat będą podstawowym medium do transmisji różnych sygnałów i zasilania.
Rodzaje kabli skrętkowych stosowane w sieciach komputerowych
Pomimo swoich licznych zastosowań skrętka komputerowa spotykana jest przede wszystkim w instalacjach teleinformatycznych. Do ich budowy wykorzystuje się zarówno skrętkę nieekranowaną, jak i ekranowaną, która jest dodatkowo zabezpieczona folią lub siatką. Ekranowanie może dotyczyć zarówno całego kabla, jak i poszczególnych par skręconych. Szeroki wybór różnych rodzajów kabli skrętkowych oferuje między innymi firma S-Cabling. Są to zarówno modele przeznaczone do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Wyróżnia się różne kategorie/klasy kabli skrętkowych, które zapewniają funkcjonowanie aplikacji w różnych sieciach. Definiowaniem wymagań dla poszczególnych kategorii i klas zajmują się odpowiednio ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) oraz TIA (Stowarzyszenie Przemysłu Telekomunikacyjnego). Obecnie do budowy sieci najczęściej stosuje się kable kategorii 6 / klasy E oraz kategorii 6A / klasy EA, które sprawdzają się odpowiednio w wypadku łącz do 1 Gb/s oraz 10 Gb/s. Dostępne są też kable kategorii 7 / klasy F, które zamiast złącz RJ-45 wykorzystują złącza GG-45 lub TERA.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana