Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gaśnice polecane dla domów i budynków mieszkalnych
Gaśnice należą do podręcznego sprzętu przeciwpożarowego, który pełni niezwykle istotną rolę w systemie zwalczania pożarów. Są stosunkowo lekkie i proste w obsłudze, dlatego umieszczone w widocznych i łatwo dostępnych miejscach, pozwalają na szybką reakcję w pierwszej fazie powstawania pożaru. Nie ma wymogów w przepisach prawa narzucającego obowiązek posiadania gaśnicy w obiektach mieszkalnych. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo są zalecane i w dzisiejszym artykule opowiemy, jaką gaśnicę wybrać do mieszkania lub domu.
Budowa gaśnicy i podstawowe informacje, które warto znać
Podręczne gaśnice przeciwpożarowe zbudowane są ze zbiornika na środek gaśniczy, głowicę z zaworem dźwigniowym lub grzybkowych, rurkę syfonową, której zadaniem jest umożliwienie wyprowadzenia czynnika gaśniczego na zewnątrz zbiornika gaśnicy przez gaz, a także zawleczkę lub plombę zabezpieczającą gaśnicę przez przypadkowym, lub samoczynnym uruchomieniem. Gaśnica domowa wyposażona jest również w uchwyt do trzymania i przenoszenia. W zależności od wybranego modelu, do zestawu dołączony może być uchwyt do mocowania na ścianie.
Jakie są rodzaje gaśnic podręcznych?
Gaśnice podręczne rozróżnia się przede wszystkim ze względu na rodzaj środka gaśniczego. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku wyróżnia się między innymi gaśnice:
-
pianowe ze środkiem gaśniczym w postaci piany mechanicznej,
-
śniegowe ze środkiem gaśniczym w postaci dwutlenku węgla,
-
proszkowe ze środkiem gaśniczym w postaci węglanów lub fosforanów sodu,
-
wodne mgłowe ze środkiem gaśniczym w postaci zdemineralizowanej wody,
-
na środek czysty ze środkiem gaśniczym w postaci gazu FE-36.
Jaką gaśnicę wybrać do domu?
Wybór gaśnicy odpowiedniej do budynku mieszkalnego warto zacząć od sklasyfikowania zagrożeń pożarowych, jakie mogą w nim wystąpić. Najczęstszą przyczyną pożarów w domach i mieszkaniach jest zwarcie instalacji elektrycznej, nadmierna kumulacja ciepła w otoczeniu urządzeń grzewczych elektrycznych lub gazowych, wadliwie działające urządzenia elektryczne oraz przypadkowe zaprószenia ognia. Jak wyjaśnia sklep ze sprzętem przeciwpożarowym Sprzęt-Poż, czynniki te należą do określonych grup pożarowych – A, czyli organicznych ciał stałych, które podczas spalania żarzą się (papier, drewno), B, czyli cieczy palnych i materiałów topniejących pod wpływem ciepła (firany, parafina), F, czyli tłuszcz i oleje kuchenne.
Powyższe informacje wskazują, że najlepszym wyborem do mieszkań i budynków mieszkalnych będą gaśnice wodne mgłowe lub pyłowe oznaczone symbolami AF, lub ABF.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana