Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ekspertyza a opinia techniczna. Czym się między sobą różnią?
Do oceny stanu technicznego obiektu w praktyce budowlanej stosuje się kilka rodzajów opracowań technicznych. Wybór konkretnej metody zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu planowane jest przeprowadzenie diagnostyki budowlanej. W artykule piszemy o sposobach oceniania stanu budowli i wyjaśniamy szczegółowo różnice między ekspertyzą a opracowaniem technicznym.
Opracowanie techniczne
Wśród opracowań technicznych niezbędnych w procesie diagnostyki budowlanej wyróżnia się:
- opinię techniczną,
- ocenę techniczną,
- ekspertyzę budowlaną,
- orzeczenie techniczne.
Celem wspomnianej diagnostyki jest zebranie informacji potrzebnych do stwierdzenia ogólnego stanu technicznego obiektu, uzyskanie danych dotyczących rozwiązań projektowych czy użytych materiałów. Niezbędną częścią procesu jest także identyfikacja ewentualnych wad, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do potencjalnych problemów eksploatacyjnych czy wystąpienia zagrożeń. Powyższe czynności zleca się wykwalifikowanym ekspertom, a ich dokładny zakres zależy od potrzeb inwestora oraz rodzaju opracowania. Na Śląsku usługi tego typu oferuje firma BAKS.
Opinia techniczna
Ten typ oceny stanu technicznego budynku dotyczy rozwiązań projektowych, realizacji i użytkowania, technologii a także różnego rodzaju zdarzeń i zjawisk występujących w trakcie projektowania. Obejmuje również ocenę i zakres materiałów oraz nakłady finansowe. Nie uwzględnia natomiast badań i pomiarów. Często stanowi odniesienie i podstawę do rozszerzonej diagnostyki (np. ekspertyzy). Opinia techniczna wydawana jest po oględzinach i po zapoznaniu się z dokumentacją projektową. Może obejmować tylko wybrane elementy konstrukcji, co zwykle praktykowane jest w przypadku remontów czy modernizacji. Zasadniczo, opinię techniczną najczęściej zleca się podczas zakupu nieruchomości lub przy postępowaniu spadkowym.
Ekspertyza budynku
W porównaniu do opinii technicznej, ekspertyza techniczna stanowi o wiele bardziej skomplikowane opracowanie. Oprócz oględzin i wnikliwego zapoznania się z dokumentacją techniczną (w tym z projektem budynku), konieczne jest także dokonanie obliczeń, analiz i badań. Co ważne, dotyczy to wszystkich elementów konstrukcji obiektu. Dzięki tak dokładnej ocenie technicznej, możliwe jest wykrycie wszelkich wad, także tych ukrytych. Podstawową różnicą między ekspertyzą a opinią techniczną jest to, że ta pierwsza opiera się na stanie rzeczywistym (materiałowo-konstrukcyjnym) obiektu, a druga na spodziewanym (projektowym).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana