Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ekologiczny dom. Jak prowadzić gospodarstwo domowe w duchu less waste?
Żyjemy w czasach, w których wzrasta świadomość ekologiczna. Dotyczy to nie tylko wielkich firm czy korporacji, lecz także zwykłych ludzi, którzy pragną w jak największym stopniu dbać o nasza planetę. Postawa taka jest godna pochwały, jednak nie każdy wie, w jaki sposób można prowadzić gospodarstwo domowe zgodnie z duchem ekologii. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.
Dom ekologiczny – czyli jaki?
Chcąc prowadzić ekologiczny dom, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jednym z nich jest na przykład pozyskiwanie prądu. Coraz bardziej popularne stają się rozwiązania takie, jak panele fotowoltaiczne, które pozwalają na czerpanie prądu ze słońca czyli z odnawialnego źródła energii. Doborem i montażem tego typu instalacji zajmuje się coraz więcej firm, takich jak np. firma Solaris z okolic Ostrowia Wielkopolskiego. Tego typu instalacje podlegają od kilku lat dofinansowaniom w ramach krajowego programu Mój Prąd. Innym rodzajem ekologicznych instalacji, pozwalających z kolei podgrzać wodę użytkową, są słoneczne podgrzewacze wody, które również warto polecić, jeżeli zależy nam na ograniczeniu zużycia ważnych zasobów naszej planety.
Przeczytaj również: Fotowoltaika i jej zalety
Istotnym aspektem ekologicznego domu jest gospodarowanie odpadami. Każde gospodarstwo domowe generuje odpady, które powinny być właściwie zagospodarowane. Od jakiegoś czasu wszelkie odpady z gospodarstw domowych podlegają segregowaniu, a część z nich jest poddawana recyklingowi. Coraz bardziej popularny stał się w ostatnim czasie ruch less waste, który w swojej filozofii ekologicznej idzie o krok dalej. Polega on na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów, a zatem także na ograniczaniu konsumpcji, a zwłaszcza na zmniejszaniu ilości zużywanego plastiku. Jego bardziej radykalną odmianą jest filozofia zero waste polegająca na całkowitym wyeliminowaniu odpadów.
Less waste w praktyce
Jeżeli chcemy włączyć się w ruch less waste, powinniśmy dokonywać bardzo świadomych wyborów zakupowych, starając się kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Ważne, aby wybierać przy tym produkty zapakowane w szkło oraz wielorazowe torebki itp. W większych miastach możemy skorzystać ze sklepów zero waste, w których możemy zakupić na wagę produkty spożywcze, a także uzupełnić zapas kosmetyków czy środków czyszczących wlewając je do własnych butelek czy słoików. Kupując ubrania czy buty możemy rozejrzeć się za materiałami z recyklingu lub wybierać te, które są wysokiej jakości i w związku z tym dłużej nam posłużą.
Przeczytaj również: Czy panele fotowoltaiczne sprawdzają się w polskim klimacie?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana