Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Duże okna w przestrzeni mieszkalnej – wady i zalety
Obecnie wielu inwestorów decyduje się na montaż wielkoformatowych okien opartych na dużych przeszkleniach. To trend widoczny zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnych obiektach mieszkalnych. W dzisiejszym artykule przedstawimy wady i zalety tego rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w duże okna, powinieneś zapoznać się z dalszą częścią wpisu. Zapraszamy do lektury.
Największe zalety wielkoformatowych okien
Okna o dużych przeszkleniach mają wiele zalet. Gdyby tak nie było, to inwestorzy z pewnością tak chętnie nie decydowaliby się na ich montaż. Przede wszystkim należy wspomnieć tu o znakomitym doświetlaniu wnętrza. Przez wielkoformatowe okna do pomieszczeń dostaje się bardzo duża ilość naturalnego światła słonecznego. Jest to szczególnie mocno odczuwalne jesienią i zimą, gdy dni są krótkie i często pochmurne. Naturalne światło wpływa pozytywnie na zdrowie oraz ogólne samopoczucie przebywających w budynku ludzi. Przy takim oświetleniu zdecydowanie lepiej się pracuje i spędza czas wolny.
Przeczytaj również: Okna aluminiowe czy PCV - które z nich lepiej wybrać?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta z firmy AMB z Poznania, która od ponad 30 lat zajmuje się produkcją stolarki okienno-drzwiowej: Doświetlone naturalnym światłem wnętrza wydają się przestronniejsze. Pomieszczenia są optycznie powiększone, dzięki czemu prezentują się estetycznie i stylowo. Z miejsca stają się też przytulniejsze. Obecnie sięgające od podłogi do sufitu okna montowane są nie tylko w salonie, ale także w kuchni, jadalni oraz sypialni. Dzięki dużym przeszkleniom budynek z zewnątrz wygląda bardzo nowocześnie. Dom jest elegancki i gustowny. Idealnie wpisuje się w idee współczesnej architektury. Wielkoformatowe okna są piękną ozdobą każdego domu jednorodzinnego.
Nie można zapomnieć również o walorach czysto użytkowych. Duża ilość naturalnego światła dostająca się do wnętrz przez wielkoformatowe okna dogrzewa pomieszczenia w chłodniejsze dni. Wpływa to na obniżenie rachunków za energię cieplną, a co za tym idzie, ogólny koszt eksploatacji budynku. Aby naturalna energia była w maksymalny sposób wykorzystywana, okna oparte na dużych przeszkleniach należy montować od południowej strony. Słońce świeci tam najdłużej i najintensywniej.
Czy duże okna mają jakieś wady?
Montaż dużych okien jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, lecz nieidealnym. Przeszklone ściany doskonale dogrzewają pomieszczenia jesienią i zimą, jednak latem mogą mocno dawać się we znaki mieszkańcom. Aby wyeliminować ten problem, warto zdecydować się na instalacje osłon przeciwsłonecznych w postaci żaluzji lub rolet. W przeciwnym wypadku prażące w miesiącach letnich słońce może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Odpowiednio dobrany system osłon zewnętrznych chroni nie tylko przed słońcem, ale także spojrzeniami wścibskich sąsiadów.
Niektórzy inwestorzy zastanawiający się nad wyborem wielkoformatowych okien aluminiowych obawiają się o bezpieczeństwo tych systemów. Duże przeszklenia zazwyczaj się łatwiejsze do sforsowania. Aby zapewnić sobie ochronę przed działaniami podejmowanym przez włamywaczy, należy wybierać systemy antywłamaniowe, wyposażone w wysokiej jakości szyby oraz wzmocnione okucia. Antywyważeniowe zaczepy, specjalne zawiasy i klamki z kluczykiem – wszystkie te elementy podnoszą bezpieczeństwo okien. Duże szyby powinny być przy tym dodatkowo ubezpieczone. Są to elementy drogie w zakupie oraz wymagają dużych nakładów sił i środków, jeżeli chodzi o ich wymianę w przypadku ewentualnego uszkodzenia podczas włamania.
Problemem może być też montaż dużych i ciężkich przeszkleń. W związku z tym, że waga szyb przekracza 250 kg i często zbliża się do 500-600 kg, siłą ludzkich mięśni nie da się ich zamontować. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt – dźwig i manipulator do montażu szyb. Decydując się na duże przeszklenia, należy pamiętać o tym, że w przyszłości szyba może wymagać wymiany, choćby na skutek uszkodzenia. W takim przypadku przedstawiciele serwisu muszą mieć taki dostęp do budynku i poszczególnych pomieszczeń, aby móc dostarczyć i wymienić pakiet szybowy na nowy. Właściciele posesji często o tym zapominają, przez co rodzą się niemałe problemy. Serwisanci nie mogą np. podjechać pod dom dźwigiem czy manipulatorem nie niszcząc ogrodu lub podjazdu. Zdarzają się również sytuacje, że zbyt duża szyba nie mieści się w drzwiach do mieszkania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana