Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego kocioł elektrodowy to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kotła?
Tradycyjne kotły przez lata swojej obecności na rynku okryły się złą sławą. Zwłaszcza w kontekście ostatnich rozmów na temat szkodliwości smogu, tzw. kopciuchy wskazywane są jako główni winowajcy. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy dla takich nieekologicznych, szkodliwych dla zdrowia rozwiązań, są też znacznie lepsze alternatywy. Na szczególną uwagę zasługuje kocioł elektrodowy.
Jak działa kocioł elektrodowy?
Zasada działania kotła elektrodowego jest prosta. Między umieszczonymi w module grzewczym elektrodami przepływa woda. Jej cząstki pod wpływem prądu zaczynają się ze sobą zderzać i wytwarzać energię kinetyczną. Ta natomiast zamieniana jest w energię cieplną i przenoszona do cieczy. Potem ogrzana w ten sposób woda pompowana jest do instalacji.
Co ważne, kotły elektrodowe mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody użytkowej.
Kotły elektrodowe a kotły tradycyjne
Oprócz samej zasady działania, kotły elektrodowe różnią się od tradycyjnych także pod wieloma innymi względami.
- Kotły elektrodowe są niewielkie i nie wymagają wydzielania dla nich oddzielnego pomieszczenia.
- Nie trzeba żadnych zezwoleń ani projektów, żeby je zamontować na instalacji.
- Kotły elektrodowe nie wymagają posiadania komina ani wentylacji.
- W przeciwieństwie do kopciuchów nie wymagają stosowania paliwa, co oznacza, że odpada problem zamawiania i składowania węgla.
- Są niemal bezobsługowe i czyste.
- Kotły elektrodowe nie stwarzają zagrożenia wybuchu, pożaru albo uwalniania tlenku węgla.
- Kocioł elektrodowy to urządzenie bezemisyjne. Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji ani gazów, podczas gdy kotły tradycyjne przez cały okres użytkowania przyczyniają się do ich produkcji i uwalniania do atmosfery.
Kocioł elektrodowy – zalety
Dobrej jakości nowoczesny kocioł elektrodowy, na przykład firmy Fotovolta z Częstochowy to wygodne, ekologiczne urządzenie. Po pierwsze, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie zanieczyszcza powietrza. Po drugie, dzięki wysokiej efektywności energetycznej i doskonałej współpracy w fotowoltaiką przyczynia się do ogromnych oszczędności. Dobrze przemyślana instalacja z kotłem elektrodowym potrafi obniżyć koszty prądu niemal do zera.
Kolejną ważną zaletą takich kotłów jest uniwersalność ich stosowania. Sprawdzają się w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, w domkach letniskowych, halach produkcyjnych czy pomieszczeniach socjalnych. Co więcej, na wymianę kopciucha na kocioł elektrodowy możesz dostać dofinansowanie, co czyni z niego jeszcze bardziej opłacalne rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana