Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym zajmuje się dendrolog?
Przyroda coraz częściej wymaga interwencji specjalistów, którzy próbują ratować to, co jeszcze pozostało po ekspansywnej działalności człowieka. Wśród tej grupy znaleźli się dendrolodzy, czyli fachowcy od drzew. Ich umiejętności wykorzystywane są do badania i leczenia cennych okazów flory – drzew i krzewów. W artykule wyjaśniamy, czym dokładnie zajmuje się dendrolog.
Dendrologia jako dział botaniki
Pojęcie dendrologia pochodzi od zbitki greckich określeń – drzewo (déndron) oraz słowo (lógos) i oznacza drzewoznawstwo. Dendrologia jest działem botaniki zajmującym się morfologią, anatomią, genetyką oraz geografią drzew i krzewów. W szerszym zakresie bada możliwości aklimatyzacyjne roślin, pod kątem ich wykorzystania gospodarczego na nietypowych dla nich obszarach. Drzewoznawstwo, jak przekonują dendrolodzy działającej głównie w Gdyni, Sopocie i Gdańsku Pracowni Projektowej Magdaleny Loose, jest wykorzystywane w ogrodnictwie, leśnictwie oraz architekturze krajobrazu.
Kim jest drzewoznawca, czyli dendrolog?
Dendrolog zajmuje się dobrostanem drzew i krzewów rosnących w parkach miejskich, w przypałacowych ogrodach i zabytkowych zieleńcach oraz w przestrzeni miejskiej. Ocenia kondycję szczególnie cennych okazów drzew i krzewów, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ich zły stan zagraża mieniu i bezpieczeństwu. Weryfikuje stan pomników przyrody oraz cennych okazów dendroflory rosnących na terenach wpisanych do rejestru zabytków. Drzewoznawca określa działania i rekomenduje zabiegi pielęgnacyjne, jakie należy podjąć w celu polepszenia kondycji roślin i ich odpowiedniego zabezpieczenia.
Opinie i ekspertyzy dendrologiczne
Ważnym obszarem działań dendrologa jest sporządzanie opinii i ekspertyz dendrologicznych.
- Opinie dendrologiczne pozwalają zapewnić dobrą kondycję zielonym terenom miejskim. Sporządza się je w celu sprawdzenia stanu sanitarnego drzew pod kątem ich wytrzymałości oraz ewentualnych zagrożeń spowodowanych przewróceniem się drzewa lub złamaniem jego konarów. Są także podstawą do podjęcia działań zaradczych i pielęgnacyjnych. Ocenę kondycji drzewostanu prowadzi się metodą VTA, która polega na wizualnej ocenie żywotności drzew. W badaniach wykorzystuje się także różnego typu narzędzia pomiarowe i sondy.
- Ekspertyzy są pogłębioną forma oceny dendrologicznej i pozwalają jeszcze dokładniej ocenić kondycję drzewostanu. Pomagają wykrywać wewnętrzne uszkodzenia i ubytki miąższu, a także wiele chorób oraz zgnilizn powodowanych przez różne gatunki grzybów, pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych, a także działalnością owadów. Do sporządzania ekspertyz wykorzystuje specjalistyczne urządzenia, takie jak tomografy soniczne i rezystografy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana