Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy tymczasową halę stalową można przekwalifikować na obiekt całoroczny?
Tymczasowa hala stalowa może być wzniesiona bez pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że czas jej eksploatacji nie przekroczy 180 dni. Aby wybudować taką halę, wystarczy zgłoszenie, które składa się w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Hala tymczasowa nie może być w sposób trwały połączona z gruntem. W razie potrzeby dalszej eksploatacji konieczne jest przekształcenie budynku w obiekt całoroczny.
Hala stalowa a prawo
Wedle obowiązujących zapisów prawa hala stalowa klasyfikowana jest nie jako budynek a obiekt tymczasowy, czyli taki, który może być eksploatowany w czasie krótszym, niż wynosi jego techniczna trwałość. Do tej kategorii zaliczają się także wszystkie budowle niepołączone w sposób trwały z gruntem. Po okresie eksploatacji halę stalową można zdemontować lub przenieść w inne miejsce albo przekształcić w obiekt całoroczny.
Halę można wybudować na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Pozwolenie dotyczy wyłącznie hal całorocznych, które będą użytkowane dłużej niż 180 dni. Procedura znacznie wydłuża czas realizacji przedsięwzięcia, ponieważ konieczne jest złożenie wniosku ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. Czas oczekiwania na wydanie decyzji wynosić może nawet 50 dni. W przypadku zezwolenia prace można zacząć już po 21 dniach od złożenia dokumentów, przy czym nie wymaga się tak dużej ilości dokumentów, jak przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę.
Przekształcenie hali tymczasowej w całoroczną
Budowa hali stalowej na zgłoszenie nie oznacza, że obiektu nie można później przekształcić w budynek całoroczny. Z obowiązku demontażu hali zwalnia złożenie pozwolenia na budowę przed upływem terminu użytkowania hali, czyli wspomnianych 180 dni. Po otrzymaniu decyzji należy dostarczyć do urzędu wszystkie wymagane dokumenty.
Decydując się na budowę hali stalowej, warto skorzystać z doradztwa specjalistów, którzy wybiorą najlepsze rozwiązanie pod względem konstrukcyjnym oraz zaprojektują obiekt w pełni dostosowany do potrzeb inwestora. Generalnym wykonawcą hal stalowych jest firma Profix, która zajmuje się także wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z oddaniem budynku do użytku oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Na budowę obiektów o charakterze tymczasowym warto zdecydować się, gdy zaistnieje konieczność szybkiej rozbudowy powierzchni firmy. W ten sposób inwestor nie traci czasu na długotrwałe procedury związane z pozwoleniem na budowę. Przekształcenie obiektu w całoroczny w razie konieczności dalszej eksploatacji hali jest mniej kosztowne niż demontaż i przeniesienie konstrukcji w inne miejsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana