Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy rekuperacja może zastąpić konwencjonalne ogrzewanie?
Rekuperacja to system wentylacyjny, który odzyskuje ciepło z powietrza wewnątrz budynku i używa go do ogrzewania pomieszczeń. Chociaż może on pomóc obniżyć koszty ogrzewania, nie jest w stanie całkowicie zastąpić konwencjonalnych źródeł ciepła w okresie zimowym. Warto jednak rozważyć jego instalację jako uzupełnienie systemu grzewczego.
Czym jest rekuperacja?
Najogólniej rzecz ujmując, rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wentylacyjnego, aby wykorzystać je do ogrzewania budynku. Powietrze, które jest wywiewane na zewnątrz, styka się z wymiennikiem ciepła, gdzie oddaje swoją temperaturę do powietrza nawiewanego do budynku. W ten sposób można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a także poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Rekuperatory są obecnie bardzo popularne i wykorzystuje się je powszechnie zarówno w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, jak i biurowych, np. w warszawskim Wilanowie. Rekuperacja bardzo dobrze wpisuje się bowiem w dominujące trendy ekologiczne.
Przeczytaj również: Jak zabepieczyć instalację wentylacyjną przed smogiem?
Rekuperacja a ogrzewanie konwencjonalne
Należy jednak mieć świadomość, że rekuperacja nie jest w stanie zastąpić konwencjonalnego ogrzewania. Jak już zostało wspomniane, tradycyjny rekuperator odbiera ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Oznacza to, że to powietrze wewnątrz budynku, które trafi do rekuperatora, musi być wcześniej ogrzane przy pomocy innego źródła ciepła. Nie zmienia to jednak faktu, że budynki z zainstalowanym systemem rekuperacji zdecydowanie łatwiej ogrzać, ponieważ tego typu instalacja nie pozwala na niekontrolowane usuwanie ciepła z pomieszczeń. W ten sposób może ona przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię nawet o 25%.
Eksperci z firmy Everest Investment podkreślają ponadto, że rekuperatory bardzo dobrze współpracują także z innymi ekologicznymi rozwiązaniami, np. z pompami ciepła. Świetnie sprawdzą się zatem w budynkach energooszczędnych i pasywnych, które posiadają dobrej jakości termoizolację. Nie należy także zapominać, że rekuperacja to nie tylko wsparcie dla systemu grzewczego. Przyczynia się ona również do oczyszczenia powietrza z różnych zanieczyszczeń, np. smogu czy alergenów, co ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana